Održano državno natjecanje iz vjeronauka 2022.

Zadar, od 2.-4. svibnja 2022.

Državno natjecanje iz vjeronauka održano je od 2. do 4. svibnja 2022. u Zadru. Tijekom školske godine na prethodnim razinama natjecanja (školskoj i nad/biskupijskoj) sudjelovalo je preko tri tisuće učenika. Na državno natjecanje plasiralo se 160 učenika, tj. po 20 ekipa iz osnovnih i srednjih škola koje su osvojile prva mjesta u svojim biskupijama, ili su se plasirale prema kriteriju izvrsnosti. Dakle, na državnom natjecanju bile su zastupljene sve biskupije i nadbiskupije u Republici Hrvatskoj.

Održana nadbiskupijska vjeronaučna olimpijada

15. ožujka 2022.

Nadbiskupijsko natjecanje iz vjeronauka za osnovnu i srednju školu održano je 15. ožujka 2022. godine. Zbog protuepidemijskih mjera i ovogodišnja je olimpijada održana u matičnim školama natjecateljskih ekipa.

Održana školska vjeronaučna olimpijada

8. veljače 2022.

Na školskom natjecanju iz vjeronauka, održanom 8. veljače 2022. godine, sudjelovalo je 59 osnovnih i 19 srednjih škola iz Splitsko-makarske nadbiskupije. Tema natjecanja bila je Sveti Ignacije Loyolski i Družba Isusova.
U kategoriji osnovnih škola na nadbiskupijsko (županijsko) natjecanje, koje će se održati 15. ožujka ove godine, plasirale su se 22 ekipe, a u kategoriji srednjih škola 11 ekipa.

Objavljujemo ljestvice konačnog poretka vjeronaučne olimpijade na školskoj razini za osnovnu školu i srednju školu.

Prvi Martirologij (popis svetaca Crkve) objavljen je 1584. na zahtjev pape Grgura 13.

Mladi redovnik je stigao u samostan. Dodijeljen je da pomaže ostalim redovnicima kopirati prepisujući stare propovijedi i zakone. Primijetio je, da uvijek svi redovnici prepisuju iz kopija. I tako on ode do poglavara samostana da ga pita zašto se ne prepisuje iz originalnih svitaka ukazujući da je netko mogao pogriješiti ili nešto propustiti čak i u prvoj kopiji i to ne bi bilo nikada ispravljeno! I greška bi bila uvijek iznova prepisivana. Poglavar samostana reče, “Stoljećima smo prepisivali s kopija, ali si dobro primijetio.” Otišao je dolje u mračne ćelije ispod samostana gdje su bili originalni rukopisi arhivirani i čuvani u zaključanom sefu, a izgledali su kao da nisu bili otvoreni stotinama godina. Sati su prolazili, a nitko nije vidio starog poglavara samostana. Mladi se redovnik zamislio, i otišao potražiti starog poglavara dolje u mračne ćelije samostana. Vidio ga je kako udara glavom o zid i kuka. “Promaklo nam je R ! Promaklo nam je R ! Promaklo nam je R !” Čelo mu je bilo krvavo, krv se niz lice slijevala, a on je nekontrolirano plakao. Mladi redovnik je pitao: “Što je tako loše Oče?” Škripavim, prepuklim glasom odgovori stari poglavar: “Riječ je bila …”CELEB R ATE !!! “ (Slavlje, a ne celibat)

U kući lijenčine množe se samo snovi. (Koreanska)