O Riječi je riječ

biblijske kateheze u Župi Gospe od Otoka u Solinu

O Riječi je riječ – biblijske kateheze u župi projekt je Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije koji se održava u suradnji sa Župom Gospe od Otoka u Solinu.

Od 12. listopada 2022. godine u dvorani pastoralnog centra uz crkvu Svete obitelji u Solinu okupljat će se biblijska grupa koja će u molitveno-meditativnom ozračju zajedno čitati odabrane tekstove Svetoga pisma.

Budući da je liturgija povlašteno mjesto Riječi Božje i u svakom liturgijskom činu Crkve čita se Sveto pismo, odabir biblijskih tekstova slijedit će misna čitanja predstojeće nedjelje kako bi se što bolje pripravili za slavlje Dana Gospodnjeg.

Uz stručno teoretsko tumačenje biblijski tekstovi obrađivat će se i pomoću kreativnih metoda izražavanja koje pretpostavljaju aktivno sudjelovanje polaznika s ciljem da se stvori interakcija između biblijskoga teksta i svakodnevnog osobnog života.

Biblijske večeri održavat će se pod timskim vodstvom bibličara, teologa i vjeroučitelja. Tim predvodi doc. dr. sc. fra Domagoj Runje, bibličar s Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, i prof. dr. sc. Jadranka Garmaz, pročelnica Katedre katehetike i religijske pedagogije, a članovi su mag. theol. Lidija Piskač, prof. vjeronauka Lucijan Kosor i mag. catech. Katarina Ivanović.

Ovdje objavljeni materijali, obogaćeni fotografijama fra Ante Vučkovića, stavljaju se na raspolaganje svima koji žele pokrenuti slične inicijative u svojim župnim zajednicama.

Katehetski ured

Moć molitve
 Molitveni stav

Fotografije:

Temelj obraćenja
Život s Bogom ne može se oduzeti
 Rad(os)no iščekivanje Kristova dolaska

Fotografije:

Život u Kristu - Svetkovina Krista Kralja

Život "kao u dane Noine"
Krštenje Duhom Svetim i ognjem

Stari su Poljičani uz molitvu za pokojne imali i svojevrstan pozdrav pokojnicima koji se izgovarao na ulazu u groblje: “Dobro jutro mrtvu ljudi, vi ste bili ka i mi, a mi ćemo ka i vi, Bog vam dao pokoj višnji!”

Škrtac na umoru, žali se svećeniku, prije ispovijedi, da bi mu bilo lakše otići s ovoga svijeta kada bi mogao ponijeti i svoj novac. Ispovjednik ga tješi riječima: Novac bi Vam tamo ionako izgorio ili bi se rastopio.

Ljudi se poznaju po znoju i po danoj riječi. (Arapska)