Kreativno do Riječi

Prema kurikulumu Katoličkog vjeronauka za osnovnu i srednju školu katolički vjeronauk u školi „nudi suvremeno komunikološko i didaktičko-metodičko djelovanje, strategije, pristupe i metodički instrumentarij u procesima stvaralačkoga i suradničkoga učenja i poučavanja. Pored toga, on ima i svoju odgojno-obrazovnu i metodičku posebnost jer vjeronaučnu nastavu i školski sat promatra kao dinamičan suradnički susret osoba, susret učenika i vjeroučitelja s otajstvom Božje riječi i Božje milosti.“ Kako bi istinski susreti s Riječju u školskom vjeronauku, ali i u župnoj katehezi, sve više postajali stvarnost koja pokreće i potiče na promjenu, neophodno je prepustiti se maštovitosti i inovativnosti. Ovu smo rubriku stoga i nazvali Kreativno do Riječi, s nadom da ćemo doprinijeti otvaranju, kako vjeroučenika tako i vjeroučitelja, za učenje i poučavanje na drukčiji način. Time se zapravo ne želimo odreći dosadašnjih metoda, već ih naprotiv cjelovitim i interaktivnim pristupom obogatiti i oplemeniti. Jer, ovdje je riječ o Riječi koja u vjeronauku i katehezi ide ususret učeniku i učitelju. I više od toga: Riječ dopušta da je uvijek iznova pišemo na nov i potpuno svoj način.

Rubrika Kreativno do Riječi donosi različite kreativne metode rada koje se mogu koristiti u župnoj katehezi, ali i u školskom vjeronauku. One omogućuju razvoj mašte, potiču kreativnost, omogućuju dijaloški pristup vjerskim sadržajima. Rubriku uređuje dr. sc. Magdalena Višić s timom suradnika.

Metode
Bibliolog
Inovativni pristup vizualizacije
Vjeronauk u životnoj priči

Prepelice su najmanje ptice iz porodice lovnih ptica (duge oko 18 cm) i jedine selice. Mnogo bolje se čuju nego vide jer su išarane smeđim bojama što ih čini gotovo nevidljivima.

Propovjednik upita svoje župljane: Koliko vas je oprostilo neprijateljima? Oko 80% podigne ruke. Župnik ponovi pitanje glasnije, strožim tonom. Ovaj put svi podignu ruke osim jedne stare gospođe. Župnik ju upita: Zar vi ne namjeravate oprostiti svojim neprijateljima? – Ja nemam neprijatelja, starica će na to. – To je stvarno neobično. Koliko imate godina? – 98. Sve sam ih nadživjela.

Hrabrost je strah koji je izgovorio molitvu. (Anoniman)