Kreativno do Riječi

Prema kurikulumu Katoličkog vjeronauka za osnovnu i srednju školu katolički vjeronauk u školi „nudi suvremeno komunikološko i didaktičko-metodičko djelovanje, strategije, pristupe i metodički instrumentarij u procesima stvaralačkoga i suradničkoga učenja i poučavanja. Pored toga, on ima i svoju odgojno-obrazovnu i metodičku posebnost jer vjeronaučnu nastavu i školski sat promatra kao dinamičan suradnički susret osoba, susret učenika i vjeroučitelja s otajstvom Božje riječi i Božje milosti.“ Kako bi istinski susreti s Riječju u školskom vjeronauku, ali i u župnoj katehezi, sve više postajali stvarnost koja pokreće i potiče na promjenu, neophodno je prepustiti se maštovitosti i inovativnosti. Ovu smo rubriku stoga i nazvali Kreativno do Riječi, s nadom da ćemo doprinijeti otvaranju, kako vjeroučenika tako i vjeroučitelja, za učenje i poučavanje na drukčiji način. Time se zapravo ne želimo odreći dosadašnjih metoda, već ih naprotiv cjelovitim i interaktivnim pristupom obogatiti i oplemeniti. Jer, ovdje je riječ o Riječi koja u vjeronauku i katehezi ide ususret učeniku i učitelju. I više od toga: Riječ dopušta da je uvijek iznova pišemo na nov i potpuno svoj način.

Rubrika Kreativno do Riječi donosi različite kreativne metode rada koje se mogu koristiti u župnoj katehezi, ali i u školskom vjeronauku. One omogućuju razvoj mašte, potiču kreativnost, omogućuju dijaloški pristup vjerskim sadržajima. Rubriku uređuje dr. sc. Magdalena Višić s timom suradnika.

Metode
Bibliolog
Inovativni pristup vizualizacije
Vjeronauk u životnoj priči
Bibliolog u hodu - Susret Isusa i Zakeja

Metoda Storybag

Zaštitnik Venecije, sumnjivo lijepog grada, kako reče Thomas Mann bio je sv. Teodor dok mletački trgovci nisu 828. g. ukrali relikviju sv. Marka iz Aleksandrije.

Kažu da je papa Franjo nakon što su ga izabrali u ožujku 2013. rekao kardinalima: “Neka Vam Bog oprosti za sve što ste učinili!”

Ljudi se poznaju po znoju i po danoj riječi. (Arapska)