Potaknuti Riječju

Pjesme hrvatskih književnika kršćanskoga nadahnuća namijenjene su vjeroučiteljima kao dar i kao poticaj. Početkom svakoga mjeseca u školskoj godini ponudit će se lirska  pjesma, tematski prikladna vremenu u crkvenoj godini.

Lijepa riječ dar je sama po sebi. Pjesma je i riječ i dar, ali i više od toga. Osim što svaki čitatelj ili čitateljica nalazi u pjesmi ono što prepoznaje, nalazi i ono što odgoneta, uviđa, shvaća… što se dotiče najdubljega u osobi i što ga pomiče.

Pjesma nadilazi svaku riječ od koje je spjevana, a bez bilo koje od njih – nije potpuna. Ona je vanjski i nutarnji glas, odjekuje u nama i oko nas. Možemo ju darivati svima. Tako pjesmom bivamo pòtaknūti, a pjesmom i mi možemo potàknuti druge.

Nada Babić

Studeni
Prosinac
Siječanj
Veljača
Ožujak

Aja Sofija u Istambulu stoljećima je bila najveća kršćanska crkva na svijetu. Sagrađena je u 6. st., a godine 1453. je pretvorena u džamiju kojoj su dograđena 4 minareta.

Došli djed i baka pred rajska vrata. Petar ih pogleda i reče: dobri ste ljudi bili zaslužili ste da uđete. Malo ih provede okolo da vide kako se živi u raju. Gledaju oni, ljudi zadovoljni, nasmješeni… Nakon nekog vremena djed će baki: Ti, i tvoja zdrava hrana, mogao sam ovdje doći prije 30 godina!

Slušaj druge ili će te vlastiti jezik učiniti gluhim. (Indijska)