Svjetlopisom k Riječi

Slika govori tisuću riječi!

Dragi vjeroučitelji,

u nastavi vjeronauka, kao i u župnoj katehezi, preporučuje se u svrhu učenja i poučavanja u vjeri korištenje vizualnim medijima. Jedan je takav medij i umjetnička fotografija. Nju se može koristiti kao samostalan materijal za rad, za meditaciju, motivaciju, aktualizaciju, ali i za izradu PowerPoint prezentacija, kratkih filmova i drugih sredstava za rad.

Papa Franjo u Direktoriju za katehezu apelira da se evangelizacija sve više ispreplete kulturom i umjetnošću. Današnji učenici djeca su vizualizacije, oni razumiju govor slike, ona na njih ima veliki utjecaj, nerijetko veći od pisane riječi.

Kako bismo osnažili vašu medijsku kompetenciju, dragi vjeroučitelji i katehete, stavljamo vam na raspolaganje jedan dio umjetničkih fotografija fra Ante Vučkovića i Karin Grenc. One su dar vama, dragi vjeroučitelji, kako biste svoju nastavu oplemenili fotogovorom i vizualnom umjetnošću, njome potaknuli maštu, pokrenuli nutarnju zornost i pokazali djeci putove preko kojih se u svakodnevici Bog objavljuje.

Metode fotogovora razlikuju se prema vrsti fotografija i ciljanoj grupi, sadržaju koji se obrađuje i sl. Jedan od jednostavnijih modela za strukturirani proces percepcije sastoji se od pet faza rada s fotografijom (Günter Lange, 1998., 155f.):

1. faza: Što vidim? – spontana razmjena prvih dojmova.
  2. faza: Kako je organiziran prostor slike? – sustavno sagledavanje formata i oblika; proporcije, kontrasti, perspektiva; svjetlo i sjena; smjerovi kretanja i pogleda; prvi plan, sredina, pozadina; govor tijela, geste, izrazi lica, govor odjeće ljudi itd. Ovdje dominira vanjska koncentracija gledatelja.
  3. faza: Što pokreće sliku u meni? – komunikacija osjećaja i asocijacija; unutarnja koncentracija!
  4. faza: Što slika znači? – tema slike; odnos prema tekstovima; razrada verbalno/vizualno tradicionalne, biblijske teme; povijesna epoha na koju slika upućuje; funkcija slike (zamjena za propovijed, liturgijski prikaz, posvetna slika); vanjska koncentracija!
  5. faza: Što mi slika znači? – Vidim li sebe u slici i temi slike? Odazivam li se na njezin apel? Unutarnja koncentracija, mašta i unutarnja komunikacija sa slikom.

Na kraju može uslijediti razmjena doživljaja, povezivanje s temom nastavnog sata ili katehetske jedinice.

razne slike 1 12 20220929 1073739798

Fra Ante Vučkovića

SLIKORISI
Karin Grenc

Ivane Grabić

Josipa Bosnića

Osim osuđenih kriminalaca, ratnih zarobljenika i robova, postojali su i profesionalni gladijatori – slobodni ljudi koji su se dobrovoljno javljali za borbu. Čak je i car Commodus sudjelovao u više borbi u areni, a zanimljivo je da je umro tako što ga je atletičar Narcissus zadavio u svlačionici. ,

davidova_zvijezda_vjeronaukU staroj sinagogi, a može biti da je bilo i u crkvi, polovica okupljenih ustade za vrijeme molitve, a druga polovica ostade sjediti. Zbog toga je nastala takva svađa, da se rabin odlučio posavjetovati sa starcem od 98 godina, koji je bio jedan od osnivača sinagoge. Poveo je starcu predstavnike sukobljenih strana. Onaj koji je stajao za vrijeme molitve upita:”Je li običaj stajati tijekom molitve?” Starac odgovori: “Ne, to nije naš običaj.” Onaj čiji su pristaše sjedili reče: “Je li običaj sjediti za vrijeme molitve?” Starac će: “Ne, to nije naš običaj.” Na to se javi rabin: “Molimo Vas, pomozite! Nastao je pravi sukob, svi viču jedni na druge da ustanu ili sjednu…” “E TO JE NAŠ OBIČAJ!” – reče starac.

Živi s ljudima kao da te Bog gleda, a govori s Bogom kao da te ljudi slušaju. (Seneka)