Tko smo?

Faks: 021/407-524

Radno vrijeme: ponedjeljak – petak od 8.30 do 14.30

ŠTO JE KATEHETSKI URED?

Biskupijski katehetski ured je “tijelo s kojim biskup, glava zajednice i učitelj nauka, upravlja i predsjeda svim katehetskim djelatnostima biskupije” (OKD 126)

Kateheza je temeljna djelatnost u životu mjesne Crkve te stoga nijedna biskupija ne može biti bez vlastitog katehetskog ureda (usp. ODK 267).

Prema Općem direktoriju za katehezu (usp. ODK 266), glavne zadaće biskupijskog katehetskog ureda su slijedeće:

• analiziranje biskupijskih prilika u odnosu na vjerski odgoj i stvarnih potreba biskupije s obzirom na katehetsku praksu
  • izrađivanje plana i programa djelovanja
  • formacija i trajno usavršavanje kateheta
  • izrađivanje i prikupljanje sredstava potrebnih za katehetski rad
  • pokretanje i promicanje stvarnih katehetskih institucija (župna kateheza, školski vjeronauk, vjerski odgoj u predškolskim ustanovama, vjerski odgoj u centrima za osobe s posebnim potrebama, krsni katekumenat, itd.)
  • suradnja s biskupijskim liturgijskim uredom

ZADACI KATEHETSKOG UREDA SPLITSKO-MAKARSKE NADBISKUPIJE

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije, u skladu s glavnim potrebama naše mjesne Crkve, vodi posebnu brigu o školskom vjeronauku u našoj nadbiskupiji. Na području nadbiskupije djeluju 84 osnovne i 44 srednje škole. U tom smislu, glavne zadaće Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije su sljedeće:

• raspored vjeroučitelja po školama
  • trajno usavršavanje vjeroučitelja kroz organiziranje stručnih skupova na nadbiskupijskoj razini
  • trajno usavršavanje vjeroučitelja kroz stručna vijeća na dekanatskoj ili regionalnoj razini
  • redoviti stručno-pedagoški nadzor nastave vjeronauka
  • sustavno i stručno praćenje vjeroučitelja pripravnika do polaganja stručnog ispita;
  • organiziranje vjeronaučne olimpijade u osnovnoj školi
  • organiziranje natjecanja iz vjeronauka u srednjoj školi
  • organiziranje susreta maturanata na nadbiskupijskoj razini
  • godišnja duhovna obnova za vjeroučitelje laike
  • izdavanje godišnjeg glasila “Svjedok”

Katehetskim uredom upravlja Predstojnica Katehetskog ureda. U radu mu pomažu: tajnica, savjetnici, mentori i voditelji stručnih vijeća za osnovnu i srednju školu.

Predstojnica:
prof. dr. sc. JADRANKA GARMAZ
Telefon: 021/407-516
Osobne stranice: https://jgarmaz.kbf.unist.hr/

Tajnica:
IVANA RASPUDIĆ
Telefon: 021/407-514
Faks: 021/407-524

Glumac Russell Crowe, dobitnik oscara za najboljeg glumca 2000-e godine, u filmu Gladijator gladijatora je glumio s pravim ožiljcima na licu koje je zadobio kad se njegov konj uplašio i zbacio ga za vrijeme snimanja.

MAJKA: Sine, jesi li bio dobar u crkvi? SIN: Jesam, mama. Sve sam slušao i pazio, a kad mi je jedan gospodin ponudio košaricu s novcem rekao sam: “Ne, hvala!”

Nije sretan onaj tko ima ono što želi, već onaj koji ne želi ono što nema. (Latinska)