Tko smo?

Faks: 021/407-524

Radno vrijeme: ponedjeljak – petak od 8.30 do 14.30

ŠTO JE KATEHETSKI URED?

Biskupijski katehetski ured je “tijelo s kojim biskup, glava zajednice i učitelj nauka, upravlja i predsjeda svim katehetskim djelatnostima biskupije” (OKD 126)

Kateheza je temeljna djelatnost u životu mjesne Crkve te stoga nijedna biskupija ne može biti bez vlastitog katehetskog ureda (usp. ODK 267).

Prema Općem direktoriju za katehezu (usp. ODK 266), glavne zadaće biskupijskog katehetskog ureda su slijedeće:

• analiziranje biskupijskih prilika u odnosu na vjerski odgoj i stvarnih potreba biskupije s obzirom na katehetsku praksu
  • izrađivanje plana i programa djelovanja
  • formacija i trajno usavršavanje kateheta
  • izrađivanje i prikupljanje sredstava potrebnih za katehetski rad
  • pokretanje i promicanje stvarnih katehetskih institucija (župna kateheza, školski vjeronauk, vjerski odgoj u predškolskim ustanovama, vjerski odgoj u centrima za osobe s posebnim potrebama, krsni katekumenat, itd.)
  • suradnja s biskupijskim liturgijskim uredom

ZADACI KATEHETSKOG UREDA SPLITSKO-MAKARSKE NADBISKUPIJE

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije, u skladu s glavnim potrebama naše mjesne Crkve, vodi posebnu brigu o školskom vjeronauku u našoj nadbiskupiji. Na području nadbiskupije djeluju 84 osnovne i 44 srednje škole. U tom smislu, glavne zadaće Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije su sljedeće:

• raspored vjeroučitelja po školama
  • trajno usavršavanje vjeroučitelja kroz organiziranje stručnih skupova na nadbiskupijskoj razini
  • trajno usavršavanje vjeroučitelja kroz stručna vijeća na dekanatskoj ili regionalnoj razini
  • redoviti stručno-pedagoški nadzor nastave vjeronauka
  • sustavno i stručno praćenje vjeroučitelja pripravnika do polaganja stručnog ispita;
  • organiziranje vjeronaučne olimpijade u osnovnoj školi
  • organiziranje natjecanja iz vjeronauka u srednjoj školi
  • organiziranje susreta maturanata na nadbiskupijskoj razini
  • godišnja duhovna obnova za vjeroučitelje laike
  • izdavanje godišnjeg glasila “Svjedok”

Katehetskim uredom upravlja Predstojnik Katehetskog ureda. U radu mu pomažu: tajnica, savjetnici, mentori i voditelji stručnih vijeća za osnovnu i srednju školu.

Predstojnik:
DON JOSIP PERIŠ
Telefon: 021/407-516
Osobne stranice: https://jperis.kbf.unist.hr/

Tajnica:
IVANA PERČIĆ
Telefon: 021/407-514
Faks: 021/407-524

Viša savjetnica za vjeronauk u
Agenciji za odgoj i obrazovanje
u Podružnici Split:
SABINA MARUNČIĆ
Telefon: 021/340-997

Vjeroučiteljica savjetnica:
MIRJANA VUČICA

Vjeroučitelj savjetnik:

DUŠAN VULETIĆ

Najveće zvono u Hrvatskoj, zvono zagrebačke katedrale, teško je gotovo 6 tona.

Dvoje djelatnika i ravnatelj odoše na ručak i nađoše staru uljanu lampu. Protrljaše je a iz lampe izađe duh i reče: – “Troje vas je pa ću svakome ispuniti po jednu želju.” – Prvo meni – reče djelatnica. – Želim biti na Bahamima i voziti se gliserom ne mareći ni za što na svijetu! Puf! I ona nestane. – Njen kolega, u čudu, reče: ” Ja sam slijedeći! Ja sam slijedeći! Želim da sam na Havajima, na plaži i zauvijek okružen pinacoladom i ljubavlju svog zivota. Puf! I on nestane. – Ti si na redu – reče duh ravnatelju. A on reče: – Želim da se ovo dvoje poslije ručka vrate na posao. *p o u k a: UVIJEK PUSTITE ŠEFA DA PRVI GOVORI!

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja: onaj koji žuri govori prije nego što sazna, odgovara prije negoli nešto shvati, odluči prije negoli provjeri, kudi prije nego što se u nešto uvjeri. (Arapska poslovica)