Unutarnja sloboda - priča o dragom kamenu Novo!

Faberge jajeFabergeovo "Krunidbeno jaje" na aukciji 2002. godine procijenjeno na 18-24 milijuna dolara

Neki siromašni seljak trčeći dođe svetom čovjeku koji se odmarao pod drvetom.

- Kamen! Kamen! Daj mi dragi kamen!

- Kakav kamen? - upita sveti čovjek.

- Noćas sam sanjao da ću pronaći čovjeka koji će mi dati dragi kamen koji će me učiniti bogatim zauvijek - odgovori seljak.

Sveti čovjek posegne za svojom torbom, poče kopati po njoj i nakon nekog vremena izvadi kamen.

- Misliš ovaj - reče on i dade ga seljaku.

- Pronašao sam ga na putu prije par godina. Naravno da ću ti ga dati.

Seljak pogleda kamen u čudu. Bio je to dijamant, vjerojatno najveći na cijelom svijetu, uze ga i ode. Tu ju noć seljak probdio u krevetu ne mogavši zaspati.

Sljedećeg dana oko podne ode on ponovo svetom čovjeku.

- Daj mi to što ti je omogućilo da se odrekneš dijamanta tako lako! - uzviknu seljak.

istočnjačka narodna mudrost

Ažurirano: 22. 11. 2019.

Profesor i lađar - poučna priča

Jednoga dana jedan sveučilišni profesor, kandidat za Nobelovu nagradu i poznati svjetski znanstvenik, dođe na obalu nekoga jezera. Zamoli lađara da ga u svojoj lađici provoza po jezeru.

Ljubav je dosjetljiva - poučna priča

Tridesetogodišnji Talijan pripovijeda: Sestra i ja stanujemo u istom dijelu grada, a ipak se vidimo tako rijetko. Majka u pismima postavlja uvijek isto pitanje: Kad si posljednji put vidio sestru?

Subotnji dan hoda je bio 2000 lakata, a 6 lakata je 1 trstika.

Župnik je ispred kipa sv. Nikole pronašao pismo: “Dragi sv. Nikola daj mi 200 kuna.” U pismo je stavio 100 kuna i odnio dječaku koji je pismo napisao. Sutradan je pronašao poruku: “Hvala ti sv. Nikola, ali drugi put ne šalji preko župnika – pola je za poštarinu uzeo.”

Ne idi utabanim putem. Umjesto toga kreni tamo gdje puta nema i ostavi trag. (Anoniman)