Plesač na žici Novo!

bicikla_kosaraBio jednom jedan slavni plesač na žici. Bio je toliko vješt da nikada nije pao s čelične žice. Još dok je bio mlad naučio je hodati po toj žici, najprije nekoliko centimetara iznad zemlje, a onda ju je malo-pomalo podizao, dok nije dosegao visinu koja mu je trebala da može dati svoju prvu predstavu. Svi su se slagali u tome da je neobično spretan i da zaista umije držati ravnotežu. Nitko nikada nije vidio da je pao. Jednog dana cirkus je zapao u ozbiljne poteškoće. Predložili su mu da još više podigne uže i produži put kojim će prijeći da bi se privuklo što više ljudi. Radnici u cirkusu su imali puno povjerenje u svog jedinog plesača i bili su sigurni da će postići velik uspjeh. On se obratio svojim kolegama i upitao: Jeste li sigurni da ću uspjeti?. Svi su odgovorili: Imamo povjerenje u tebe i sasvim smo sigurni da ćeš uspjeti. I doista, uspio je. Svaki dan je dolazilo mnogo ljudi i cirkus je dobro zarađivao. Svi su imali koristi od njegove sposobnosti. Nakon uspješne godine dana, upravitelj je htio da cirkus postane još poznatiji, pa mu je predložio da izvede nešto posebno, da privuku još više ljudi. Postavio je jedno čelično uže jako visoko s jednog kraja vodopada na drugi kraj vodopada i pozvao sve ljude iz onoga kraja na tu veličanstvenu predstavu. Svi ljudi iz cirkusa podržali su plesača, koji je prihvatio izazov. Kad se pripremao za opasan nastup, još je jednom sve upitao imaju li u njega doista povjerenje. Svi, bez iznimke, povikali su: DA!. A on je onda krenuo i, kao što su svi i očekivali, uspio je sretno i ovaj put. Zatim im se obrati: -Imate li veliko povjerenje u mene. - Naravno - kazao je jedan od kolega iz cirkusa u ime svih. Dobro, želim vam predložiti nešto što iziskuje daleko veću hrabrost. - Divna ideja. Reci nam o čemu se radi; imamo u tebe povjerenje, rado ćemo odmah prihvatiti sve što namjeravaš učiniti.

- Namjeravam prijeći ovo čelično uže s kolicima. Budući da imate neograničeno povjerenje u moje sposobnosti, molim da netko od vas sjedne u kolica i prijeđe sa mnom ovaj put. N i t k o nije prihvatio izazov.

Ažurirano: 20. 11. 2019.

Zujak obični

Bio jednom jedan kralj koji je svog najmilijeg konja dao potkovati zlatnim potkovama. A u kraljevskoj staji živio kukac koji se zove Zujak Obični da ne bi tko pomislio kako je on nešto izvanredno. I svi su znali da je on Zujak Obični, najobičniji, samo on to nije znao.

Poniznost - kratka priča
Dođe učenik rabiju i pita:molitva_zid_placa_clipart - Nekoć su ljudi gledali Boga licem u lice. Zašto danas nije tako? Rabi odgovori: - Jer se više nitko ne želi tako duboko sagnuti.

Židovska legenda

Stari su Poljičani uz molitvu za pokojne imali i svojevrstan pozdrav pokojnicima koji se izgovarao na ulazu u groblje: “Dobro jutro mrtvu ljudi, vi ste bili ka i mi, a mi ćemo ka i vi, Bog vam dao pokoj višnji!”

Vojni časnik pita župnika: “Koliko bi vojnika moglo prespavat u crkvi?” – “Za vojnike ne znam, ali dok ja propovijedam, spava oko 5 stotina” – odgovori župnik.

Mnogima bi se dopao da se nisi trudio dopasti se svima. (Latinska poslovica)