Ljubav Trojedinoga Boga - izvor očinstva

• Božje očinstvo izvorni uzor svakog očinstva (Ef 3,14-15)
  • Isus objavitelj Oca: Zaručnik je s vama (Mt 9,15) – Uzajamnost očinstva i sinovstva
  • Duh posinstva u i po Crkvi: 'A vi, muževi, ljubite svoje žene' (Ef 5,25)
  • Istina, život i put muža/oca u Ocu
Veličina: 34.02 KB
Ažurirano: 02. 08. 2019.

Bog - izvor očinstva
  • Odnos s nebeskim Ocem
  • Bog kao „Otac“ prvi je izvor svega i transcendentni autoritet, ali istovremeno i dobrota i brižnost za svu svoju djecu
  • Odnos s ovozemaljskim ocem
  • Odnos sa svojim djetetom
Brak i obitelj u prvih pet godina bračnoga zajedništva
  • Nezamjenjivost i povratak muža/oca u obiteljsko zajedništvo
  • Suprug i otac pred poteškoćama u prvim godinama braka
  • Odsutnost oca i manjak vremena za obitelj (manjak samopouzdanja, samostalnosti i kontrole osjećaja kod djeteta; agresivnost, delikvencija, frustrirana supruga…)
  • Posljedice manjka očinske ljubavi (ljubomora, nesigurnost, depresija, nastranosti, posesivnost, ovisnost, povučenost …)
  • Slabo očinstvo izvor krize u obitelji (slab i nedovršen identitet djeteta: vjerski, obiteljski i nacionalni)

Martin Luther izvjesio je 31. listopada 1517. na vrata katedrale u Wittinbergu 95 teza o oprostima, dogmama i uređenju crkve. Zanimljivo je da ovaj događaj u svojim djelima ne spominje ni jednom jedinom riječju.

Došli djed i baka pred rajska vrata. Petar ih pogleda i reče: dobri ste ljudi bili zaslužili ste da uđete. Malo ih provede okolo da vide kako se živi u raju. Gledaju oni, ljudi zadovoljni, nasmješeni… Nakon nekog vremena djed će baki: Ti, i tvoja zdrava hrana, mogao sam ovdje doći prije 30 godina!

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja: onaj koji žuri govori prije nego što sazna, odgovara prije negoli nešto shvati, odluči prije negoli provjeri, kudi prije nego što se u nešto uvjeri. (Arapska poslovica)