Otac u Crkvi

• Otac kao čovjek vjere, nade i ljubavi
  • Zreo kršćanski otac trudi se bogatiti životnim iskustvima, spoznajama i krepostima
  • Zreo otac je pouzdan oslonac svojoj životnoj družici i djeci učvršćujući sveze ljubavi u svojoj obitelji kao kućnoj crkvi

Veličina: 117.76 KB
Ažurirano: 02. 08. 2019.

Ljubav Trojedinoga Boga - izvor očinstva
  • Božje očinstvo izvorni uzor svakog očinstva (Ef 3,14-15)
  • Isus objavitelj Oca: Zaručnik je s vama (Mt 9,15) – Uzajamnost očinstva i sinovstva
  • Duh posinstva u i po Crkvi: 'A vi, muževi, ljubite svoje žene' (Ef 5,25)
  • Istina, život i put muža/oca u Ocu
Muž/otac uporište bračne i obiteljske sreće i ljubavi
  • Spolni identitet i bračno značenje tijela
  • Odgojno-društvena uloga oca u obitelji: istina i sloboda
  • Očinska pasivna i aktivna ljubav – utjecaj na bračni život djece
  • Religioznost oca: vjera, molitva, Crkva
  • Slika oca – uporište moralnosti u stjecanju vrjednota (Učinci integralnoga lika oca na dijete: duhovnost, odgovornost, sigurnost, samopouzdanje, samostalnost, vjernost, odlučnost, empatija, upravljanje emocijama, smisao života, solidarnost, zajedništvo)

U Japanu živi 452 tisuće katolika od kojih je 60 posto žena. Najveći broj ih živi u Tokiju, Nagasakiju, Osaki i Yokohami. Katoličku je vjeru u zemlju Izlazećeg sunca u XVI. st. donio isusovac sv. Franjo Ksaverski, apostol Indije, Japana i Kine.

Na satu vjeronauka: – Koja je razlika između kršćanskoga i muslimanskog braka? – Muslimani smiju imati više žena a kršćani samo jednu. I to se zove monotonija.

Hvalisanje je početak sramote. (Japanska)