Zaziv Duha Svetoga i podjela kanonskih mandata

Split, 6. rujna 2019.

Povodom početka nove školske i vjeronaučne godine, u organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, upriličeno je 6. rujna 2019. godine u katedrali sv. Dujma u Splitu svečano euharistijsko slavlje sa zazivom Duha Svetoga i podjelom kanonskih mandata. Svetu misu predvodio je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić uz koncelebraciju nekoliko svećenika predvođenih predstojnikom Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije don Josipom Perišem. Na misi je sudjelovalo oko stotinu vjeroučitelja.

p1190344

U prigodnoj homiliji mons. Barišić je naglasio kako je središte Božjeg plana i programa osoba Isusa Krista. „Bog svoju ljubav prema čovjeku očituje u posebnom programu, programu koji zahvaća svu našu ljudsku stvarnost, a u čijem je središtu osoba Isusa Krista“, rekao je nadbiskup. Osvrćući se na evanđeoski tekst, pojasnio je kako Ivanovi učenici i farizeji ne mogu prihvatiti novost Isusove škole. „Isus u svojoj školi donosi Božji plan i program koji je za Ivanove učenike i farizeje potpuna nepoznanica. Ne mogu sebi predočiti milosnu novost evanđelja“. Jedan od načina očitovanja te evanđeoske novosti je u Isusovu odnosu prema postu. „Isus ističe kako ne postoji potreba za postom dok je On prisutan. U njegovoj prisutnosti utjelovljeno je zahvaljivanje i ostvarivanje vremena radosti. Nakon uskrsnuća kršćani opet započinju s postom, kako bi javno priznali svoju duhovnu potrebu za sjedinjenjem s Kristom te post postaje osobno priznanje vjere u darovanost života“, nastavio je mons. Barišić.

p1190459

Govoreći o važnosti školskog vjeronauka u poslanju Crkve, Nadbiskup je istaknuo kako vjeronauk svoju puninu ostvaruje tek ako je vjeroučenik u središtu nastave. „Potrebne su nam suvremene metode rada za kvalitetnu izvedbu vjeronaučnih sati. No, nastava vjeronauka je potpuna tek ukoliko u središte svoga djelovanja stavi živote naših vjeroučenika“, ustvrdio je nadbiskup. Zaključujući, poželio je svim vjeroučiteljicama i vjeroučiteljima da svoje vjeroučiteljske planove i aktivnosti u novoj vjeronaučnoj godini usklade s cjelovitom životnom reformom Isusa Krista.

Na kraju misnoga slavlja i zaziva Duha Svetoga, a prije samog čina podjele kanonskih mandata, nazočnim vjeroučiteljima obratio se predstojnik Katehetskog ureda don Josip Periš, zahvalivši nadbiskupu na predvođenju euharistijskog slavlja i upućenoj pastirskoj riječi. Čestitao je svim vjeroučiteljima koji će primiti mandat Crkve i zaželio svima ustrajan i blagoslovljen rad u novoj školskoj godini. 34 vjeroučitelja primilo je privremene ili trajne kanonske mandate na temelju kojih izvode nastavu katoličkoga vjeronauka u školama.

U duhu crkvenog zajedništva i darovanog poslanja, ugledajući se na Učitelja Gospodina našeg Isusa Krista, svim prosvjetnim djelatnicima želimo blagoslovljenu i uspješnu novu školsku godinu.

Slavko Blažić

Put od tvrđave Antonije tj. mjesta na kojem je Isus osuđen na smrt do mjesta raspeća dug je 600 metara.

Ispovjednik starijem gospodinu: – “U paklu će biti plač i škrgut zuba!” – “Ne brinem se jer plakati ne znam, a zubi su mi već davno poispadali.” – ovaj će na to.

Tko pobijedi strah taj je i tigru opasan protivnik. (Indijska)