Sveta misa za srednjoškolce i njihove profesore

Split, 24. rujna 2009.

Postalo je tradicionalno da srednjoškolski vjeroučitelji, u suradnji s Katehetskim uredom Splitsko-makarske nadbiskupije, organiziraju svečano misno slavlje za sve srednjoškolce i njihove profesore na području grada Splita prigodom početka nove školske godine.

sveta misa srednjoskolci 2009

Svečano euharistijsko slavlje upriličeno je u četvrtak 24. rujna u crkvi Gospe od Zdravlja u Splitu, a predvodio ga je generalni vikar mons. Ivan Ćubelić u koncelebraciji s predstojnikom Katehetskog ureda mr. don Josipom Perišem. Kao i svake godine, euharistijsko slavlje animirali su vjeroučitelji sa svojim učenicima.

Prinos darova i molitvu vjernika pripremili su vjeroučenici Druge splitske gimnazije dok su čitanja pripremili mladi Ekonomsko-birotehničke škole.

Cjelokupno slavlje svojom pjesmom uljepšao je VIS „Izidor“ iz župe Sv. Andrije sa splitskog Sućidra.

Obraćajući se vjeroučenicima mons. Ćubelić ih je pozvao da razvijaju sve svoje talente te tako postanu blagoslov jedni drugima, svojim roditeljima i mjesnoj Crkvi. „Na ovom svijetu svi smo mi hodočasnici a ne lutalice, jer mi imamo svoje životne ciljeve koje biramo već u srednjoj školi. Nismo slučajno na svijetu! Bog nas poznaje! Zove nas našim imenom! Mi mu trebamo odgovoriti!“ – poručio je mons. Ćubelić koji se ovom prigodom zahvalio svim roditeljima, odgajateljima, nastavnicima, profesorima i župnicima koji su svoje živote posvetili odgoju hrvatske mladosti. Riječi zahvale svima, a posebno mladima, na kraju misnog slavlja uputio je i mr. Periš izrazivši zadovoljstvo što su već treću godinu, ovom susretu, domaćini braća franjevci iz samostana i crkve Gospe od Zdravlja u Splitu.

Silvana Burilović

Bijela crkva Sacre-Coeur (Srca Isusova) na Brdu mučenika u Parizu poznato je okupljalište mladih. S tog mjesta se pruža jedan od najljepši pogleda na grad.

Na Havajima uzimaju drugi pokrivač. +18°C Dalmatinci, Talijani i Grci uključuju grijanje. +15°C Dalmatinci panično kupuju drugu jaknu od perja s kapuljačom. +10°C Dio životinja priprema se za zimski san. +5°C Dalmatinci masovno odlaze na bolovanje. 0°C Talijanski automobili ne mogu upaliti. -1°C Dah se jasno vidi, a Rusi jedu sladoled i piju hladno pivo. -10°C Francuski automobili ne mogu upaliti. -12°C Politicari počinju pričati o beskućnicima. -15°C Američki automobili ne mogu upaliti. -20°C Dah se može, ne samo vidjeti nego i čuti. -25°C Japanski automobili ne mogu upaliti. -29°C Njemački automobili ne mogu upaliti. -30°C Rusi zakopčavaju gornje gumbe na košuljama. -35°C Ni jedan normalni automobil ne može upaliti. -40°C Ruski automobil ne može upaliti. -50°C Mnogi stanovnici Helsinkija umiru od hladnoće. -60°C U Moskvi zakopčavaju kapute, navlače šubare i rukavice. -80°C Čak i odvjetnici zavlače ruke u vlastite džepove. -100°C Oceani su pokriveni višemetarskim ledom te izumire posljednja flora i fauna na zemlji. -120°C Alkohol se smrzava, a Rusi padaju u tešku depresiju. -273,15°C Takozvana “apsolutna nula” prekida kretanje elementarnih čestica u svakoj materiji. Sa smrznutim suzama na licu, zadnji preživjeli Rus posljednjom snagom liže okamenjeni grumen votke.

Ljubav koja se održava darovima vječno je gladna. (Židovska poslovica)