Sveta misa za srednjoškolce grada Splita

Split, 27. rujna 2018.

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije, u suradnji sa srednjoškolskim vjeroučiteljima, organizirao je u četvrtak, 27. rujna 2018. godine, u crkvi Gospe od Zdravlja u Splitu euharistijsko slavlje za splitske srednjoškolce i njihove profesore prigodom početka nove školske godine.

Na svetoj misi koju je predvodio splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić u koncelebraciji s predstojnikom Katehetskog ureda don Josipom Perišem, sudjelovalo oko 400 srednjoškolaca i njihovih profesora. Vjeroučitelji Jasmina Kvasina-Dragičević i Jerko Stipica iz Srednje tehničke prometne škole u Splitu pripremili su svoje učenike za čitanje te prinos darova s molitvom vjernika. Molitve su bile izraz učeničkih potreba za Bogom u svakodnevnim izazovima kroz školsku godinu. Slavlje je vrlo skladnim pjevanjem uveličao solinski Papa bend s voditeljicom Majom Štrk.

Svoju homiliju mons. Barišić započeo je slikom jata ptica koje ide prema zajedničkom cilju te naglasio kako svaka ptica u jatu, premda uskraćena za inteligenciju kakvu ima čovjek, brine o ostalima vodeći računa da sve stignu na cilj. Zatim je povezao misao s porukom iz Pavlove poslanice Korinćanima o ljubavi kao drugoj dimenziji inteligencije kojom se ne rješavaju matematički zadatci, nego životu daje smisao, ljepota i dubina. Čemu talenti za jezike, nastavio je nadbiskup, ako zakaže jezik ljubavi? Stoga treba inteligenciju uma staviti u suodnos s inteligencijom srca, živjeti solidarnost u učionicama jer je to put istinskog zadovoljstva. U konačnici, to je jedini put susreta s Isusom, put prema vječnoj Ljubavi. Lijepim porukama i poticajnim mislima za novu nastavnu godinu nadbiskup je zaključio svoje razmišljanje.

Riječi zahvale Bogu, nadbiskupu, vjeroučiteljima, profesorima, ravnateljima te posebno mladima koji su pobožno sudjelovali na svetoj misi na kraju euharistijskog slavlja uputio je predstojnik Katehetskog ureda don Josip Periš. Izrazio je zadovoljstvo što su već niz godina ovom susretu domaćini franjevci iz samostana i crkve Gospe od Zdravlja u Splitu, koji su i ovoga puta bili mladima na raspolaganju za svetu ispovijed te svima zaželio uspješnu školsku godinu.

Mirjana Vučica

Panamski biskup Tomas de Berlange istraživao je Galapagos točno 300. godina prije Charlesa Darwina. U svojim bilješkama spominje morske guštere, slonovske kornjače, egzotične ptice. Ova stvorenja u njegovo vrijeme nisu se bojala ljudi. Strah od ljudi pojavio se s redovitim dolascima pomoraca koji su obnavljali zalihe mesa slonovskim kornjačama.

Potuži se katolički svećenik prijatelju rabinu: – Tri stvari ne mogu razumjeti kod vas Židova: vaše stalno micanje i trčkaranje po sinagogi, vašu molitvu povišenim glasom i, konačno, vaše improvizirane sprovode. Rabin mu bez premišljanja odgovori: – Što se tiče nemira u sinagogi, mi se tamo osjećamo kao kod kuće; što se tiče glasnog moljenja – naš Bog je stariji od vašega pa slabije čuje; a što se tiče sprovoda i ja radije sudjelujem na vašima.

Tko ni za što na svijetu nije sposoban, taj uvijek ismijava druge. (Madagaskarska poslovica)