Sveta misa za srednjoškolce grada Splita

Split, 21. rujna 2017.

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije, u suradnji sa srednjoškolskim vjeroučiteljima, organizirao je u četvrtak, 21. rujna 2017. godine, u crkvi Gospe od Zdravlja u Splitu euharistijsko slavlje za sve srednjoškolce i njihove profesore na području grada Splita prigodom početka nove školske godine.

width=

Na svetoj misi je sudjelovalo oko 500 srednjoškolaca i njihovih profesora, a predvodio ju je splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić u koncelebraciji s predstojnikom Katehetskog ureda don Josipom Perišem. Znakoviti prinos darova s molitvom vjernika pripremili su i animirali vjeroučenici Druge gimnazije u Splitu sa svojom vjeroučiteljicom s. Dolores Brkić. Cjelokupno slavlje vrlo skladnim pjevanjem uveličao je župni zbor mladih „Krstitelj“ sa splitskog Trstenika.

Obraćajući se mladim srednjoškolcima, mons. Barišić je istaknuo da bi misa trebala biti zajednička molitva otvaranja Božjem pogledu i njegovom prijateljstvu kako bi mogli zajedno kroz ovu godinu rasti u znanju i mudrosti, u milosti i ljudskosti. Nadbiskup je u propovijedi govorio o mladima kao rijeci blagoslova, života, ljepote i dobrote koja izvire iz Božjega milosrđa. „Mi smo mizerni, slabi, krhki i grešni, a Gospodin je misericordia, samo milosrđe i ljubav. Isusove riječi upućene nama, da mu je milosrđe milo a ne žrtva, znači da Bog nije zakon koji kažnjava grješnika nego ljubav koja oprašta. Često znamo druge činiti žrtvama našega ismijavanja i izrugivanja, umjesto da ih ohrabrujemo i uvažavamo te se radujemo zajedništvu“, kazao je nadbiskup.

width=

U nastavku propovijedi vjeroučenicima je kroz lik Mateja carinika približio Isusa Krista. Matej carinik ubirao je porez za Rimljane. To je bio prljav i grješan posao. No Isus se odazvao Matejevu pozivu da blaguje u njegovoj kući. Matej je slavio novi početak i novi život. Uveo je Isusa u svoj dom. U tom je surječju pozvao srednjoškolce da uvedu Isusa u svoje planove i razmišljanja, da pođu za svojim Učiteljem, da se raduju životu, školi, obitelji i prijateljima te im je zaželio uspješno popunjen dnevnik na kraju školske godine.

Riječi zahvale Bogu, nadbiskupu, vjeroučiteljima, profesorima, ravnateljima te posebno mladima koji su vrlo pobožno sudjelovali na svetoj misi, na kraju euharistijskog slavlja uputio je predstojnik Periš. Izrazio je zadovoljstvo što su već niz godina ovom susretu domaćini franjevci iz samostana i crkve Gospe od Zdravlja u Splitu, koji su i ovoga puta bili mladima na raspolaganju za svetu ispovijed. Uz ovu misu zaziva Duha Svetoga u Splitu, gdje radi 37 srednjoškolskih vjeroučitelja u 28 srednjih škola, također se organiziraju mise za srednjoškolce i u drugim gradovima Splitsko-makarske nadbiskupije.

Silvana Burilović Crnov

U zabavnom parku Gardaland, u Italiji, izgrađena je katolička crkva posvećena sv. Filipu Neriju, u kojoj pojedine grupe imaju svetu Misu.

“Bože, daj mi mudrost da razumijem svoga šefa! Daj mi ljubavi da mu oprostim! Daj mi strpljenja da razumijem njegova djela! Ali dragi Bože nemoj mi dati snagu, jer ako mi daš snagu RAZBIT ĆU MU GLAVU!!!”

Nije sretan onaj tko ima ono što želi, već onaj koji ne želi ono što nema. (Latinska)