Stručni skup vjeroučitelja pripravnika i njihovih mentora

Split, 14. rujna 2013.

Početkom svake nove školske godine Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje tradicionalno organizira stručni skup za vjeroučitelje pripravnike i njihove mentore, na temu: Stručno-metodička priprema za polaganje stručnog ispita.

Tako se i ove godine, 14. rujna 2013., u prostorijama Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu okupilo pedesetak vjeroučitelja zaposlenih u osnovnim i srednjim školama Splitsko-makarske, Zadarske, Hvarske, Šibenske i Dubrovačke nad/biskupije s ciljem upoznavanja svih relevantnih informacija vezanih za stažiranje i polaganje stručnog ispita. Osobitost i novina u odnosu na prethodne godine je uključivanje sve većeg broja vjeroučitelja volontera u škole i u pripravnički staž, u sklopu projekta stručnog osposobljavanja mladih bez zasnivanja radnog odnosa koji je iniciralo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava.

skup pripravnici2013

pripravnici i njihovi mentori za vrijeme stručnog skupa

Stručni skup započeo je molitvom koju je predvodio don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije. Uslijedile su potom pozdravne riječi vjeroučiteljima pripravnicima i njihovim mentorima koje su im uputili predstojnik Periš i Tomislav Tomasić, viši savjetnik za vjeronauk u riječkoj podružnici Agencije za odgoj i obrazovanje.

Radni dio stručnog skupa započeo je predavanjem don Josipa Periša na temu Duhovno-vjernički identitet vjeroučitelja, u kojem je naglasio da je školski vjeronauk jedan od oblika katehetskog poslanja Crkve, dakle, bitno crkveni čin, ali ujedno i proces koji izgrađuje Crkvu. Istaknuo je također važnost osobe i uloge vjeroučitelja kao najvažnijeg čimbenika katehetskog procesa, stavljajući naglasak na njegovu trostruku dimenziju: biti, znati i znati činiti. Podsjetio je prisutne na obvezu kontinuiranog stručnog usavršavanja s ciljem stjecanja različitih kompetencija potrebnih za kvalitetno obavljanje vjeroučiteljske službe: kompetencije odgojitelja, komunikatora, animatora i programatora.

Nakon toga je Sabina Marunčić, viša savjetnica za vjeronauk u splitskoj podružnici Agencije za odgoj i obrazovanje, održala predavanje na temu Ostvarivanje pripravničkog staža vjeroučitelja i polaganje stručnog ispita, u kojem je upoznala vjeroučitelje pripravnike i njihove mentore s pravima i obvezama tijekom stažiranja koje proizlaze iz Pravilnika o polaganju stručnog ispita učitelja i stručnih suradnika u osnovnom školstvu i nastavnika u srednjem školstvu. Potaknula je prisutne na ozbiljan, marljiv i ustrajan rad koji je ujedno jamstvo profesionalnog uspjeha. Potom je uslijedila rasprava u kojoj su vjeroučitelji iznosili upite vezane uz konkretnu situaciju u kojoj se nalaze.

U drugom dijelu stručnog skupa, nakon stanke, održane su pedagoške radionice na temu Planiranje i izvođenje vjeronaučne nastave koje su osmislile i predvodile vjeroučiteljica savjetnica Mirjana Vučica i Sabina Marunčić. U malim skupinama vjeroučitelji su izrađivali različite zadatke vezane uz planiranje i izvođenje vjeronaučne nastave te praćenje i analizu izvedenih nastavnih sati. Iznosili su osobne poteškoće i nejasnoće u svom radu te razmjenjivali profesionalno iskustvo.

Sabina Marunčić

Antonija Lončar
OŠ Ravne njive
Svemirka Grčić

Put od tvrđave Antonije tj. mjesta na kojem je Isus osuđen na smrt do mjesta raspeća dug je 600 metara.

Ispovjednik starijem gospodinu: – “U paklu će biti plač i škrgut zuba!” – “Ne brinem se jer plakati ne znam, a zubi su mi već davno poispadali.” – ovaj će na to.

Tko pobijedi strah taj je i tigru opasan protivnik. (Indijska)