Stručni skup vjeroučitelja mentora i njihovih pripravnika

Split, 13. veljače 2016.

Budući da se znatno povećao broj vjeroučitelja pripravnika, osobito onih koji obavljaju jednogodišnje stručno vjeroučiteljsko osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa i čija stažiranja započinju tijekom cijele šk. godine, Katehetski ured SMN u suradnji sa splitskom podružnicom Agencije za odgoj i obrazovanje odlučio je organizirati dva sadržajno ista stručna skupa godišnje za vjeroučitelje pripravnike i njihove mentore, jedan u rujnu početkom šk. godine, a drugi u veljači sredinom šk. godine.

pripravnici 20169d 600x453

Tako je uz već održani stručni skup u rujnu prošle godine, u prostorijama Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu održan 13. veljače 2016. godine ponovljeni stručni skup za nove pripravnike i njihove mentore na okvirnu temu: Stručno-metodička priprema za polaganje stručnog ispita. Na skupu je sudjelovalo 35 vjeroučitelja uglavnom iz Splitsko-makarske nadbiskupije. Nakon kratke molitve, mr. sc. don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, prigodnim riječima pozdravio je sudionike skupa, a nakon toga održao je prvo predavanje na temu Profesionalni i duhovno-vjernički identitet vjeroučitelja. Istaknuo je da je školski vjeronauk samo jedan od oblika katehetskog poslanja Crkve, dakle, bitno crkveni čin, ali ujedno i proces koji izgrađuje Crkvu. Stoga je pozvao vjeroučitelje na ozbiljno i odgovorno obavljanje vjeroučiteljske službe, uključivanje u crkvenu zajednicu te trajno usavršavanje i rast u različitim dimenzijama: općeljudskoj, duhovno-vjerničkoj, teološkoj, didaktičko-metodičkoj i psiho-pedagoškoj. Mr. Periš osobito je naglasio važnost osobe vjeroučitelja kao najvažnijeg čimbenika vjeronaučnog procesa, stavljajući naglasak na njegovu trostruku dimenziju: biti, znati i znati činiti.

Drugo predavanje na temu Ostvarivanje pripravničkog staža i polaganje stručnog ispita održala je Sabina Marunčić, viša savjetnica za vjeronauk u Agenciji za odgoj i obrazovanje, u kojem je upoznala vjeroučitelje pripravnike i njihove mentore s pravima i obvezama tijekom stažiranja te sa svim relevantnih informacijama vezanim za stažiranje i polaganje stručnog ispita. Vjeroučitelje pripravnike i njihove mentore potaknula je na ustrajan i marljiv rad kroz svakodnevno pripremanje za nastavu i prihvaćanje svih obveza koje donosi vjeroučiteljski poziv.

Nakon stanke uslijedile su pedagoške radionice, na temu Planiranje i izvođenje vjeronaučne nastave, koje su održale Mirjana Vučica, vjeroučiteljica savjetnica u Zdravstvenoj školi u Splitu i Sabina Marunčić. Vjeroučitelji su u manjim skupinama promišljali o didaktičkim varijablama u planiranju i programiranju te o različitim vidovima praćenja nastavnog sata s obzirom na sadržajnu, didaktičko-metodičku i komunikacijsku razinu. Na kraju pedagoške radionice pokušali su osvijestiti koje elemente svog rada trebaju razvijati i koje kompetencije trebaju stjecati i unaprjeđivati.

Sabina Marunčić

foto Josip Periš

Vitelije, pretpostavljeni Poncija Pilata naredio je ovome da se opravda caru zato što je dao smaknuti vođe Samarijanaca koji su se okupili na brdu Gerizim u potrazi za svetim posudama iz zavjetnog šatora i za još neke ispade. Tiberije je umro prije nego je Pilat stigao u Rim.

– Što ti se ne sviđa u ovoj knjizi za lektiru? – Prevelik je razmak između prve i zadnje stranice.

Ako hoćeš nešto reći, prvo provjeri tko će te slušati. (Gruzijska poslovica)