Smotra dječjeg stvaralaštva „Salona i Marul – kršćansko kulturno nasljeđe“ i 3. ŽSV

Naša mjesna Crkva ove godine obilježava nekoliko važnih obljetnica koje su se zbile na jednomu od njezinih vrela, na lokalitetima starokršćanske Salone, točnije na Manastirinama. To su: obljetnica mučeničke smrti svetoga Dujma i solinskih mučenika, obljetnica Prvoga kongresa za starokršćansku arheologiju, obljetnica euharistijskoga slavlja povodom Euharistijskog kongresa te obljetnica preminuća don Frane Bulića. Osim toga, ove godine obilježavamo i petstotu obljetnicu smrti oca hrvatske književnosti, Marka Marulića.

Marulić u svojim djelima govori o kršćanskom stilu življenja, o kreposnom životu, o mučeništvu kao svjedočanstvu za Isusa Krista. U svoj Tumač uz natpise starih Marulić je uvrstio i tridesetak natpisa iz Salone. Pišući o prošlosti antičkoga grada prisjeća se kako je s prijateljem i ljubiteljem starina Dminom Papalićem šetao po ruševinama antičke Salone, prepisivao natpise i razmišljao o prolaznosti ljudske veličine. Stoga je tema Salone, kolijevke kršćanstva povezana s kulturnom i duhovnom baštinom Marka Marulića.

Potaknuti navedenim važnim obljetnicama, Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije ove godine organizira smotru učeničkih radova na temu Salona i Marul – kršćansko kulturno nasljeđe. U smotri je riječ o hrvatskoj kulturi koja je izrasla iz kršćanstva. Salona i Marulić su neiscrpne teme hrvatske povijesti, književnosti, kulture i kršćanskoga načina života. Važnost Salone, solinskih mučenika i Marka Marulića može se prezentirati scenskim prikazom (primjerice, igrokaz u trajanju do 5 minuta), književnim (sastavak, pjesma, molitva i sl.) ili glazbenim izričajima, to jest vrstama i tehnikama navedenih umjetnosti predočujući ili iskazujući osjećaje, razumijevanje, poznavanje i ljubav prema  kršćanstvu.

Najuspješnije učeničke radove predstavit ćemo na zajedničkom županijskom stručnom vijeću za osnovne i srednje škole na Manastirinama, 19. lipnja 2024. u 18.00 sati. Tom ćemo prigodom slaviti sv. misu zahvalnicu koju će predvoditi mons. Zdenko Križić, splitsko-makarski nadbiskup. Uz sv. misu bit će upriličen kulturno-edukativni program u kojem će vaši učenici predstaviti najuspješnije radove.

Stoga vas ovim putem pozivamo, poštovane vjeroučiteljice i vjeroučitelji, da u okviru vjeronaučne nastave potaknete svoje učenike na stvaralaštvo prema sljedećim tematskim područjima:

1. ŽSV Split – Istok:
  • Dujam
  • Salona i kršćanstvo - početak boljega svijeta
  • Marulić o mučeništvu kao svjedočanstvu za Isusa Krista
  1. ŽSV Split – Zapad:
  • Venancije
  • ikonografija (ihtis i drugi simboli)
  • Marulić o mučeništvu kao svjedočanstvu za Isusa Krista
  1. ŽSV Trogir – Kaštela – Solin:
  • Anastazije
  • motivi u Saloni na sarkofazima koji pozivaju na međureligijski dijalog
  • Marulić o kreposnom životu
  1. ŽSV Makarska-Omiš-Metković:
  • Feliks i sv. Kajo
  • Salona – megapolis toga doba
  • Marulić o napastima
  1. ŽSV Sinj – Imotski
  • Asterije i i sv. Septimije
  • bazilike i arheologija Salone
  • Marulić o kreposnom životu
  1. ŽSV srednjoškolskih vjeroučitelja
  • Telij, Paulinijan, Antiohijan i Gajan
  • Kraljica Jelena, hrvatska povijest iznikla na ruševinama Salone
  • Marulić o kršćanskom stilu življenja

UPUTE ZA RAD I ROKOVI:

1. Svaki vjeroučitelj može poslati max. 5 radova (lektoriranih) do 15. svibnja 2024. nadležnom voditelju ŽSV-a.
  2. Nadležni voditelj ŽSV-a će od 15. do 20. svibnja 2024. izvršiti tehničku provjeru radova:
  • odgovaraju li radovi tematskom području pojedinog ŽSV-a
  • jesu li radovi lektorirani
  • imaju li sve potrebne podatke (naslov, ime i prezime autora i mentora, razred, ime i adresu škole) te će po potrebi kontaktirati s vjeroučiteljima ŽSV-a za koje je zadužen. Nakon toga voditelj ŽSV-a dostavlja radove u Katehetski ured (Poljana kneza Trpimira 7, Split).
  1. Povjerenstvo Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije će od 20. svibnja do 1. lipnja izabrati najbolje radove koji će biti prezentirati na 3. ŽSV-u u Saloni.

U Bologni je izgrađen najduži natkriveni prolaz na svijetu (3,6 km) kako bi se u došašću Gospin kip mogao prenijeti iz crkve Madonna di San Luka u grad.

Neki liječnik, nakon kraćeg razgovora prizna o. Piju: Ja ne vjerujem u stigme. Vama su rane izbile jer ste intenzivno razmišljali o Kristovim ranama. Ovaj na to odgovori: Tako je, sine. I ti intenzivno pomišljaj o biku pa ćeš brzo dobit rogove.

S ciljem pred očima i najsporiji napreduju brže nego oni najbrži bez cilja! (Lessing)