Seminar za vjeroučitelje na temu HNOS

Bizovac, 20. i 21. lipnja 2006.

Vjeroučitelji voditelji stručnih vijeća i vjeroučitelji škola uključenih u HNOS sudjelovali su 20. i 21. lipnja na seminaru u Bizovcu. Seminar na temu: Vjeronauk i hrvatski nacionalni obrazovni standard organizira Zavod za školstvo u suradnji s Nacionalnim katehetskim uredom HBK.

Jutarnji program započeo je pozdravima i predavanjem dr. Ante Pavlovića: Planiranje i programiranje te predavanjem doc. dr. Josipa Šimunovića: Korelacija u nastavi vjeronauka. Nakon predavanja sudionici su sudjelovali u tematskoj raspravi. Poslijepodnevni rad u skupinama odvijao se u OŠ Bratoljuba Klaića u Bizovcu. Primjeri dobre prakse dolazili su iz slijedećih radnih skupina: Planiranje i programiranje nastavnih sadržaja prema HNOS – u, Integrirana nastava i Korelacija u nastavi vjeronauka.

Završno predavanje imala je učiteljica Vesna Bobinski na temu: Timsko planiranje i programiranje.

Seminar je obogaćen zajedničkim euharistijskim slavljem u župnoj crkvi u Bizovcu te kulturnim programom «Vjeroučitelji vjeroučiteljima».

Kroz predavanja, pedagoške radionice i tematske rasprave, sudionici su imali mogućnost obogatiti svoja dosadašnja znanja o odgojno-obrazovnom i nastavnom radu te stečena znanja i isksutva prenijeti ostalim vjeroučiteljima kako bi zajedno uspješno odgovorili novim izazovima koje u školski sustav donosi HNOS.

Marina Šimić

Maslinski vrt su 1681. od muslimana otkupili Hrvati, braća Branković iz Sarajeva i darovali ga franjevcima na čuvanje.

davidova_zvijezda_vjeronaukU staroj sinagogi, a može biti da je bilo i u crkvi, polovica okupljenih ustade za vrijeme molitve, a druga polovica ostade sjediti. Zbog toga je nastala takva svađa, da se rabin odlučio posavjetovati sa starcem od 98 godina, koji je bio jedan od osnivača sinagoge. Poveo je starcu predstavnike sukobljenih strana. Onaj koji je stajao za vrijeme molitve upita:”Je li običaj stajati tijekom molitve?” Starac odgovori: “Ne, to nije naš običaj.” Onaj čiji su pristaše sjedili reče: “Je li običaj sjediti za vrijeme molitve?” Starac će: “Ne, to nije naš običaj.” Na to se javi rabin: “Molimo Vas, pomozite! Nastao je pravi sukob, svi viču jedni na druge da ustanu ili sjednu…” “E TO JE NAŠ OBIČAJ!” – reče starac.

Kad bogataš postane siromah, postane i učitelj. (Kineska)