Seminar za vjeroučitelje na temu HNOS

Bizovac, 20. i 21. lipnja 2006.

Vjeroučitelji voditelji stručnih vijeća i vjeroučitelji škola uključenih u HNOS sudjelovali su 20. i 21. lipnja na seminaru u Bizovcu. Seminar na temu: Vjeronauk i hrvatski nacionalni obrazovni standard organizira Zavod za školstvo u suradnji s Nacionalnim katehetskim uredom HBK.

Jutarnji program započeo je pozdravima i predavanjem dr. Ante Pavlovića: Planiranje i programiranje te predavanjem doc. dr. Josipa Šimunovića: Korelacija u nastavi vjeronauka. Nakon predavanja sudionici su sudjelovali u tematskoj raspravi. Poslijepodnevni rad u skupinama odvijao se u OŠ Bratoljuba Klaića u Bizovcu. Primjeri dobre prakse dolazili su iz slijedećih radnih skupina: Planiranje i programiranje nastavnih sadržaja prema HNOS – u, Integrirana nastava i Korelacija u nastavi vjeronauka.

Završno predavanje imala je učiteljica Vesna Bobinski na temu: Timsko planiranje i programiranje.

Seminar je obogaćen zajedničkim euharistijskim slavljem u župnoj crkvi u Bizovcu te kulturnim programom «Vjeroučitelji vjeroučiteljima».

Kroz predavanja, pedagoške radionice i tematske rasprave, sudionici su imali mogućnost obogatiti svoja dosadašnja znanja o odgojno-obrazovnom i nastavnom radu te stečena znanja i isksutva prenijeti ostalim vjeroučiteljima kako bi zajedno uspješno odgovorili novim izazovima koje u školski sustav donosi HNOS.

Marina Šimić

Na službenoj web stranici Filipinske biskupske konferencije postoje blogovi trojice biskupa: nadbiskupa Oscara Cruza, mons. Leonarda Medroza i Josea Manguriana, sa sadržajima iz etike, morala, politike i raznim društvenim temama. Izradom blogova biskupi su pokazali odlučnost u korištenju nove tehnologije u službi Evanđelja.

Vjeroučitelj pokušava objasniti djeci pojam ‘Božja providnost’. – “Zamislite da ljudi rade na crkvneom tornju i jedan padne a ništa mu se ne dogodi. Kako biste to nazvali?” – “Pa to je čista sreća.” – “A na primjer da sutradan opet isti čovjek padne i opet mu ništa ne bude.” – “To je slučajnost.” – “A što da isti čovjek padne s tornja i treći put i opet mu se ništa ne desi?” – “E pa to je već NAVIKA.”

S ciljem pred očima i najsporiji napreduju brže nego oni najbrži bez cilja! (Lessing)