Sastanak Stručnog vijeća srednjoškolskih vjeroučitelja

Split, 2. listopada 2010.

U subotu 2. listopada u Nadbiskupijskoj klasičnoj gimnaziji „Don Frane Bulić“ u Splitu održan je sastanak srednjoškolskih vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije i Hvarske biskupije na temu Nastavni oblici i metode rada prilagođeni mogućnostima i potrebama učenika.

Na radnom sastanku sudjelovalo je trideset i sedam vjeroučitelja.

Sanja Zeko, prof. hrvatskog jezika i književnosti u Zdravstvenoj školi – Split, održala je predavanje na temu Esej kao književni oblik i njegova primjena u nastavi.

Vjeroučiteljica s. Dolores Brkić u meditativno-stvaralačkom sustavu predstavila je nastavnu jedinicu Evanđeoski zakon ljubavi u okviru nastavne cjeline “Ljubav prema Bogu i bližnjemu” za treći razred srednje škole.

Nastavnu jedinicu Isus – mjera čovječnosti koja je dio nastavne cjeline “Kršćansko poimanje čovjeka” za učenike trećih razreda, obrađenu meditativno-stvaralačkim sustavom, demonstrirao je uz slike i glazbu voditelj vijeća srednjoškolskih vjeročitelja Dušan Vuletić.

Prijedlog Plana i programa trogodišnjih škola predstavio je vjeroučitelj Nikola Milanović koji je isti i pripremio u suradnji sa skupinom vjeroučitelja. Navedeni Prijedlog zainteresirani vjeroučitelji mogu proučiti i Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. dati svoja zapažanja i sugestije.

U završnom dijelu susreta predsjednica Županijskog povjerenstva za srednjoškolsko natjecanje Mirjana Vučica upoznala je nazočne s temom i terminima ovogodišnjeg natjecanja.

Dušan Vuletić

Crkvu Uskrsnuća na mjestu Isusova groba u stijeni podigli su vjernici u 4. st. Današnju Crkvu Svetoga groba podigli su križari 1149. godine.

Mladi redovnik je stigao u samostan. Dodijeljen je da pomaže ostalim redovnicima kopirati prepisujući stare propovijedi i zakone. Primijetio je, da uvijek svi redovnici prepisuju iz kopija. I tako on ode do poglavara samostana da ga pita zašto se ne prepisuje iz originalnih svitaka ukazujući da je netko mogao pogriješiti ili nešto propustiti čak i u prvoj kopiji i to ne bi bilo nikada ispravljeno! I greška bi bila uvijek iznova prepisivana. Poglavar samostana reče, “Stoljećima smo prepisivali s kopija, ali si dobro primijetio.” Otišao je dolje u mračne ćelije ispod samostana gdje su bili originalni rukopisi arhivirani i čuvani u zaključanom sefu, a izgledali su kao da nisu bili otvoreni stotinama godina. Sati su prolazili, a nitko nije vidio starog poglavara samostana. Mladi se redovnik zamislio, i otišao potražiti starog poglavara dolje u mračne ćelije samostana. Vidio ga je kako udara glavom o zid i kuka. “Promaklo nam je R ! Promaklo nam je R ! Promaklo nam je R !” Čelo mu je bilo krvavo, krv se niz lice slijevala, a on je nekontrolirano plakao. Mladi redovnik je pitao: “Što je tako loše Oče?” Škripavim, prepuklim glasom odgovori stari poglavar: “Riječ je bila …”CELEB R ATE !!! “ (Slavlje, a ne celibat)

Tko laže vas, lagat će i protiv vas. (Hrvatska poslovica)