Radni sastanak predstojnika katehetskih ureda i voditelja županijskih stručnih vijeća vjeroučitelja

Split, 22. rujna 2018.

Početkom svake nastavne godine održava se zajednički radni sastanak predstojnika biskupijskih katehetskih ureda i voditelja županijskih stručnih vijeća vjeroučitelja s područja pet južnih biskupija koje pokriva splitska podružnica Agencije za odgoj i obrazovanje.

Radni sastanak održan je 22. rujna 2018. godine u prostorijama KBF-a u Splitu s ciljem analize stručnog usavršavanja prethodne godine te usklađivanja i planiranja stručnog usavršavanja u novoj školskoj godini.

Sastanak je koordinirala Sabina Marunčić, viša savjetnica za vjeronauk, koja je najprije iznijela nekoliko tehničkih uputa, a potom se kratko osvrnula na proteklu školsku godinu ističući razinu kvalitete stručnog usavršavanja koja je najvidljivija iz evaluacije stručnih skupova. Potom je uslijedilo usuglašavanje termina i tema stručnog usavršavanja u novoj 2018./2019. školskoj godini. Prvi stručni skup u studenome 2018. planiran je na temu suodnosa vjeronauka i fizike, a drugi u ožujku 2019. bit će posvećen temi o mladima i njihovoj vjeri. Županijska stručna vijeća vjeroučitelja bavit će se izradom i analizom nastavnih materijala u digitalnom obliku, u skladu sa zahtjevima nove kurikularne reforme.

Sedam stotina branitelja, uz pomoć nebeske Majke, obranilo je grad Sinj od 60 000 turskih vojnika 1715. godine. Osmanlije su pripovijedali kako su za vrijeme bitke na zidinama tvrđave u kojoj su bili branitelji vidjeli gospođu koja hoda u velikoj svjetlosti i silno su je se bojali.

Vjeroučitelj pokušava objasniti djeci pojam ‘Božja providnost’. – “Zamislite da ljudi rade na crkvneom tornju i jedan padne a ništa mu se ne dogodi. Kako biste to nazvali?” – “Pa to je čista sreća.” – “A na primjer da sutradan opet isti čovjek padne i opet mu ništa ne bude.” – “To je slučajnost.” – “A što da isti čovjek padne s tornja i treći put i opet mu se ništa ne desi?” – “E pa to je već NAVIKA.”

Kad bogataš postane siromah, postane i učitelj. (Kineska)