Podjela kanonskih mandata za školsku godinu 2010./11.

Split, 4. rujna 2010.

Sedamdeset vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije primilo je u subotu 4. rujna kanonsko poslanje za poučavanje katoličkoga vjeronauka u katehetskoj godini 2010./11.

Ovaj bitno eklezijalni čin, kako je naglasio predstojnik Katehetskog ureda mr. don Josip Periš, upriličen je nakon koncelebriranog misnog slavlja u splitskoj prvostolnici sv. Dujma koje je predvodio splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić.

podjela kanonskih mandata vjerouciteljima2010

Na samom početku misnoga slavlja mons. Barišić istaknuo je kako je ovo važan dan ne samo za one koji primaju kanonski mandat nego i za cijelu mjesnu Crkvu. „Biti vjeroučitelj uzvišeno je zvanje, a kanonsko poslanje nije samo papir i potvrda nego velika zadaća i povjerenje koje Crkva ima u vas. Stoga, u ovo misno slavlje želimo uključiti sve vjeroučitelje, nastavnike, roditelje i đake naših škola u kojima želimo biti blagovjesnici Radosne vijesti“, istaknuo je nadbiskup. U svojoj je propovijedi stavio naglasak na ispravno razumijevanje samih sebe i prikladno predstavljanje sebe drugima. „Postoje dvije opasnosti: prva je da kao kateheta pogrešno shvatim sam sebe tako da svoje talente koje mi je Bog dao koristim protiv drugoga, a druga opasnost je da me oni kojima sam poslan pogrešno shvate. Mi se poput sv. Pavla trebamo razumjeti iz odnosa s Kristom“, naglasio je splitsko-makarski nadbiskup upozorivši vjeroučitelje da trebaju prednjačiti u ispravnosti naučavanja i u ćudoređu. U svjetlu biblijskoga teksta mons. Barišić je pozvao vjeroučitelje da ne budu opterećeni učenjem propisa, zabrana, zakona koji su često smisao sami sebi nego da vjeroučenicima radosno navještaju i otkrivaju uskrsnu dimenziju da mogu biti više s Kristom i jedni s drugima.

Poželjevši im uspješnu školsku godinu nadbiskup je vjeroučiteljima podijelio mandate, nekima na određeno a drugima na neodređeno vrijeme do opoziva.

Susret nadbiskupa s vjeroučiteljima nastavljen je uz osvježenje i domjenak u kripti katedrale.

Prva slova riječi FAMILY znače Father and mother I love You.

Mladić je upravo položio vozački pa je molio oca, inače pastora, da se dogovore oko korištenja jedinog auta u obitelji. Otac ga je odveo u radnu sobu i rekao: ”Ovako ćemo: popravi ocjene, proučavaj malo više Bibliju i skrati kosu pa ćemo razgovarati o automobilu.” Mjesec dana kasnije otac bideći napredak svoga sina reče: ”Sine, ponosim se tobom: ocjene si popravio i Bibliju čitaš više nego ikada. Ali, još se nisi ošišao.” ”Znaš, tata”, odgovori ovaj, ”malo sam razmišljao o tome. Vidiš, Samson je imao dugu kosu, pa Mojsije, Noa… pa čak i Isus.” ”Tako je” reče otac. ”I kamo god su išli – išli su pješice.”

Slušaj druge ili će te vlastiti jezik učiniti gluhim. (Indijska)