Podjela kanonskih mandata vjeroučiteljima 2006.

Split, 1. rujna 2006.

Pedeset i tri vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije primili su kanonske mandate za iduću školsku godinu iz ruku svoga nadbiskupa mons. Marina Barišića. Dodjela mandata obavljena je svečano, 01. rujna, u splitskoj katedrali nakon misnog slavlja koje je predvodio sam nadbiskup.

podjela kanonskih mandata vjerouiteljima 2006 1 20190529 1927423516

U prigodnoj homiliji, osvrnuvši se na naviješteno Matejevo evanđelje koje govori o mudrim i ludim djevicama, nadbiskup je vjeroučitelje nazvao gorućim bakljama koje nose svjetlo i toplinu onima kojima ih Crkva šalje. Ulje u posudi je Kristova ljubav u nama koju svi moramo imati da bi svjetiljka gorila. Uljanica je, pak, samo posuda koja nema snagu vatre. Stoga je ludost ne imati ulja, ne gorjeti s ljubavlju i smislom u ovome svijetu – naglasio je splitsko-makarski nadbiskup. Vjeroučitelje je pozvao da osjete snagu i radost svoga poslanja – one baklje koja gori.

Nakon podjele kanonskih mandata, vjeroučitelji su se uz osvježenje zadržali u kraćem razgovoru sa svojim nadbiskupom u kripti katedrale.

Slavko Jerončić

Ključeve crkve sv. groba u Jeruzlemu od 1246. godine čuvaju muslimani. Jedna muslimanska obitelj čuva ključeve, a druga ima pravo otvoriti vrata.

Mladi redovnik je stigao u samostan. Dodijeljen je da pomaže ostalim redovnicima kopirati prepisujući stare propovijedi i zakone. Primijetio je, da uvijek svi redovnici prepisuju iz kopija. I tako on ode do poglavara samostana da ga pita zašto se ne prepisuje iz originalnih svitaka ukazujući da je netko mogao pogriješiti ili nešto propustiti čak i u prvoj kopiji i to ne bi bilo nikada ispravljeno! I greška bi bila uvijek iznova prepisivana. Poglavar samostana reče, “Stoljećima smo prepisivali s kopija, ali si dobro primijetio.” Otišao je dolje u mračne ćelije ispod samostana gdje su bili originalni rukopisi arhivirani i čuvani u zaključanom sefu, a izgledali su kao da nisu bili otvoreni stotinama godina. Sati su prolazili, a nitko nije vidio starog poglavara samostana. Mladi se redovnik zamislio, i otišao potražiti starog poglavara dolje u mračne ćelije samostana. Vidio ga je kako udara glavom o zid i kuka. “Promaklo nam je R ! Promaklo nam je R ! Promaklo nam je R !” Čelo mu je bilo krvavo, krv se niz lice slijevala, a on je nekontrolirano plakao. Mladi redovnik je pitao: “Što je tako loše Oče?” Škripavim, prepuklim glasom odgovori stari poglavar: “Riječ je bila …”CELEB R ATE !!! “ (Slavlje, a ne celibat)

Ne idi utabanim putem. Umjesto toga kreni tamo gdje puta nema i ostavi trag. (Anoniman)