Podjela kanonskih mandata vjeroučiteljima 2006.

Split, 1. rujna 2006.

Pedeset i tri vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije primili su kanonske mandate za iduću školsku godinu iz ruku svoga nadbiskupa mons. Marina Barišića. Dodjela mandata obavljena je svečano, 01. rujna, u splitskoj katedrali nakon misnog slavlja koje je predvodio sam nadbiskup.

podjela kanonskih mandata vjerouiteljima 2006 1 20190529 1927423516

U prigodnoj homiliji, osvrnuvši se na naviješteno Matejevo evanđelje koje govori o mudrim i ludim djevicama, nadbiskup je vjeroučitelje nazvao gorućim bakljama koje nose svjetlo i toplinu onima kojima ih Crkva šalje. Ulje u posudi je Kristova ljubav u nama koju svi moramo imati da bi svjetiljka gorila. Uljanica je, pak, samo posuda koja nema snagu vatre. Stoga je ludost ne imati ulja, ne gorjeti s ljubavlju i smislom u ovome svijetu – naglasio je splitsko-makarski nadbiskup. Vjeroučitelje je pozvao da osjete snagu i radost svoga poslanja – one baklje koja gori.

Nakon podjele kanonskih mandata, vjeroučitelji su se uz osvježenje zadržali u kraćem razgovoru sa svojim nadbiskupom u kripti katedrale.

Slavko Jerončić

“Sagradimo katedralu koja će biti tako velika da će svi koji je vide pomisliti da smo ludi” bio je 1401. godine moto za gradnju katedrale sv. Marije koja je izgrađena kao treća po veličini crkva u Europi.

Hodao čovjek plažom i odjednom ugleda lampu. Protrlja je da je očisti od pijeska, kad se pojavi duh i reče: - Oslobodio si me iz lampe i znaš kako već ide dalje. Ali ovo je već treći put ovaj mjesec i već ste mi dosadili pa možeš tražiti samo jednu želju. *Čovjek se duboko zamisli i reče: – Evo već dvadeset godina živim u Americi i volio bih posjetiti svoj zavičaj. Ali aviona se užasno bojim, a na brodu imam morsku bolest. Možeš li mi izgraditi most preko oceana. *Duh se nasmija: – To je nemoguće. Zamisli samo koliko ljudi treba da se most izgradi. I kako uopće da stupovi dosegnu dno Atlantika! Reci neku drugu želju. *Čovjek se opet duboko zamisli i reče: – Četiri puta sam se ženio i razvodio. Žene su mi uvijek govorile da ne marim za njih i da sam bezosjećajan. Volio bih da mogu razumjeti žene… da znam što one osjećaju, što misle kad iznenada zašute… da znam zašto plaču… da znam što one zbilja žele kad kažu “ma ništa”… da znam kako ih usrećiti. *Duh će na to: – Hoćeš li most sa dvije ili četiri trake?

Zrno pijeska u oku može sakriti cijelu planinu! (Japanska poslovica )