Nadbiskupijsko natjecanje iz vjeronauka za srednju školu

Omiš, 24. veljače 2010.

Natjecanje iz vjeronauka za srednje škole u organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije i Županijskog povjerenstva za provedbu natjecanja održano je 24. veljače 2010. u Srednjoj školi “Jure Kaštelan” u Omišu.

Velika dvorana bila je ispunjena natjecateljima i njihovim mentorima, domaćim izvođačima i uzvanicima. Ravnatelj škole gospodin Srećko Zelić otvorena je srca prihvatio ulogu domaćina koju je, uz pomoć djelatnika i učenika škole, ostvario na vrlo visokoj razini.

natjecanje vjeronauk srednja skola

povjerenstvo nadbiskupijskog natjecanja

Prvi dio programa osmislili su i vodili djelatnici i učenici Škole. Članovi školske klape «Almissa» na početku su zapjevali državnu himnu. Učenica Filomena Stanić, koja je vodila prvi dio programa, pozvala je zatim dekana Omiškog dekanata don Ljubu Bodrožića koji je nazočnim uputio nekoliko prigodnih misli te sve pozvao na zajedničku molitvu.

Zatim je Ravnatelj svima zaželio toplu dobrodošlicu i puno uspjeha. Skupu se također obratio gradonačelnik grada Omiša gospodin Ivan Škaričić koji je istaknuo lik Jure Kaštelana po kojemu škola nosi ime, te ga spomenuo i kao jednog od prevoditelja Biblije. Također se osvrnuo na važnost teme natjecanja. Zatim se riječima ohrabrenja i podrške natjecateljima obratio stručni savjetnik za prosvjetu pri Županijskom uredu za prosvjetu, kulturu i šport, gospodin Ilija Krišto.

natjecanje vjeronauk srednja skola1

natjecatelji u akciji – tombola

Klapa je prisutne obradovala s još nekoliko lijepo otpjevanih dalmatinskih pjesama te prigodnom recitacijom. Nakon što je završio prvi dio programa, predsjednica Županijskog povjerenstva za provedbu natjecanja vjeroučiteljica Mirjana Vučica pozdravila je prisutne te natjecateljima objasnila pravila i tijek natjecanja.

Natjecanje se odvijalo u tri kruga: pisani dio (pojedinačno rješavanje testa i zbrajanje bodova svih članova ekipe), tombola (ekipno rješavanje) te Isusov mili-junak. Kroz prva dva kruga natjecanja prošle su sve ekipe, a u trećem krugu natjecalo se prvih pet najbolje plasiranih ekipa nakon prva dva kruga. Pisani dio natjecanja za 28 ekipa iz cijele nadbiskupije odvijao se u sedam učionica. Nakon što su riješili test natjecatelji su se odmorili i okrijepili. Zajedničko razgledavanje Omiša onemogućila je kiša, ali mladim srednjoškolcima nije pokvarila raspoloženje. Testove su ispravljali svi mentori, a povjerenstvo sastavljeno od šest članova nadziralo je i sistematiziralo rezultate. Svaki natjecatelj pojedinačno mogao je osvojiti najviše 70 bodova iz testa, odnosno cijela ekipa 280 bodova.

Drugom dijelu natjecanja, tzv. «tomboli» pristupile su sve ekipe. Dok su članovi povjerenstva zbrajali bodove iz tombole natjecatelji su zajedno «ponavljali gradivo» uz vrlo bogat prikaz fotografija o Alojziju Stepincu. Svaki točan odgovor u tomboli nosio je tri boda, odnosno ekipa je u ovom krugu mogla osvojiti najviše 30 bodova.

natjecanje vjeronauk srednja skola2

pobjednice sa svojom mentoricom

Nakon trećeg kruga prvo mjesto s 290 bodova osvojila je III. gimnazija iz Splita pod vodstvom mentorice s. Darije Bote te tako stekla pravo nastupa na državnom natjecanju koje će se održati od 19. do 21. svibnja 2010. godine u Stubičkim toplicama. Drugo mjesto s 272 osvojena boda osvojila je ekipa II. gimnazije iz Splita pod vodstvom mentorice s. Dolores Brkić, dok su treće mjesto osvojili učenici škole domaćina iz Omiša pod vodstvom mentora Ljubomira Ladana s osvojenih 250 bodova. Četvrto mjesto osvojila je IV. gimnazija iz Splita pod vodstvom mentorice Nede Nižetić s osvojenih 240 bodova, a peti su bili učenici Turističko-ugostiteljske škole iz Splita pod vodstvom mentorice Gorane Kelam s osvojenih 232 boda.

Na samom završetku natjecanja uslijedilo je čestitanje i dodjela priznanja i zahvalnica svim sudionicima. Prvih pet najboljih ekipa nagradio je Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije vrijednim knjigama, a osim toga najavio nagradni jednodnevni izlet za devet ekipa u Krašić, rodno mjesto bl. Alojzija Stepica čiji su lik i djelo bili tema ovog natjecanja: “Kardinal Alojzije Stepinac– uzor svećenika”.

Jerko Župa

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

NADBISKUPIJSKO NATJECANJE IZ VJERONAUKA ZA SREDNJU ŠKOLU 2010.

red br.

Marjan Bilić

Srednja strukovna škola, Makarska

Gloryan Grabner

Židovi su u Isusovo vrijeme smjeli nekoga kamenovati, baciti u vatru, odsjeći glavu, baciti s hridine ili utopiti ali razapinjanje je bilo pridržano Rimljanima.

Susrela se dva stara prijatelja nakon više godina. Jedan će drugome: “Uviđam da čovjek s godinama sve lakše i bolje uočava razliku između dobra i zla.” “Da, ali samo kod drugih”, prihvati njegov prijatelj.

Kad bogataš postane siromah, postane i učitelj. (Kineska)