Nadbiskup Barišić podijelio sakramente euharistije i potvrde mladima s posebnim potrebama iz splitskog Centra „Juraj Bonači“

Split, 12. lipnja 2021.

Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić predvodio je euharistijsko slavlje na blagdan Bezgrješnog Srca Marijina, 12. lipnja u crkvi sv. Andrije na Sućidru u Splitu, za vrijeme kojeg je podijelio sakramente euharistije i potvrde šesnaestero mladića i djevojaka s posebnim potrebama.

U koncelebraciji su bili župnik don Ivan Čotić i don Nikola Šakić. Pjevao je župni zbor „Andrijane“. Uz njih misi su nazočili roditelji i kumovi slavljenika te ravnateljica splitskog Centra za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“ Snježana Čotić. Krizmanike i prvopričesnike je za ovaj važan događaj tijekom cijele godine pripremao župnik sa Sućidra u suradnji s vjeroučiteljicom Centra Melitom Luetić.

Na početku slavlja uvodnu recitaciju „Dobro jutro, Bože“ izrekao je krizmanik Željko Zlatar.

„I Gospodin, poput nas, danas radosno klikće i drago Mu je što je ovdje s nama. On želi upoznati sve današnje slavljenike te nam svima podijeliti svoju ljubav“, kazao je mons. Barišić u uvodnom dijelu homilije.

Nadbiskup je istaknuo da Gospodin nikad ne zaboravlja grešnog čovjeka, dodavši: „Bog nas uvijek prati svojom ljubavlju, a vrhunac te ljubavi je utjelovljenje Sina Božjega. On je prihvatio ovaj naš život urezavši sve ljudske nevolje i poteškoće u svoj križ. On je Onaj koji najbolje poznaje ljudske patnje. Sam je rekao da je prisutan u najpotrebnijima preko kojih nam želi poručiti da je život veliko bogatstvo i da ništa ne može umanjiti ljudsko dostojanstvo“.

Fotogalerija: Andrija Jurčević i Slavko Blažić

Kazavši kako danas slavimo Bezgrješno Srce Marijino, Nadbiskup je poručio da je Kristova majka potpuno otvorila svoje srce božanskoj ljubavi postavši tako hram Duha Svetoga. „I mi smo stvoreni na sliku Božju i pozvani smo, poput Marije, postati Njegovim hramom. Gospodin želi ući u naša srca kako bi sve naše hendikepe preobrazio u puninu ostvarenja. On je jedini original prema kojem trebamo usmjeriti svoj život. Sjedinjeni s Njim, možemo radosno uskliknuti: 'Hvala Ti, Gospodine, na ovom danu i na svim darovima Tvoje ljubavi'“, zaključio je.

Nakon podijele sakramenata zahvalnu meditaciju pročitala je krizmanica Marija Dragičević.

Na kraju mise župnik don Ivan Čotić zahvalio je mons. Barišiću na dolasku i vjeroučiteljici Meliti na požrtvovnom radu s djecom naglasivši kako je radostan jer se sakramenti za djecu s posebnim potrebama dijele u Župi sv. Andrije na Sućidru.

Nakon što su slavljenici uručili Nadbiskupu i ostalim svećenicima prigodne poklone, koje su sami izradili, uslijedila je zajednička fotografija. Zatim je Nadbiskup darovao djeci krunice, a slavlje se nastavilo prigodnim domjenkom u prostorijama Župe.

Slavko Blažić

Nostradamusova proročanstva odmah nakon izdavanja 1555. godine ocijenjena su kao “užasna zloporaba ljudske lakovjernosti” i već 1558. u Parizu je izašla knjiga koja pobija istinitost njegovih proročanstava.

Hodao čovjek plažom i odjednom ugleda lampu. Protrlja je da je očisti od pijeska, kad se pojavi duh i reče: - Oslobodio si me iz lampe i znaš kako već ide dalje. Ali ovo je već treći put ovaj mjesec i već ste mi dosadili pa možeš tražiti samo jednu želju. *Čovjek se duboko zamisli i reče: – Evo već dvadeset godina živim u Americi i volio bih posjetiti svoj zavičaj. Ali aviona se užasno bojim, a na brodu imam morsku bolest. Možeš li mi izgraditi most preko oceana. *Duh se nasmija: – To je nemoguće. Zamisli samo koliko ljudi treba da se most izgradi. I kako uopće da stupovi dosegnu dno Atlantika! Reci neku drugu želju. *Čovjek se opet duboko zamisli i reče: – Četiri puta sam se ženio i razvodio. Žene su mi uvijek govorile da ne marim za njih i da sam bezosjećajan. Volio bih da mogu razumjeti žene… da znam što one osjećaju, što misle kad iznenada zašute… da znam zašto plaču… da znam što one zbilja žele kad kažu “ma ništa”… da znam kako ih usrećiti. *Duh će na to: – Hoćeš li most sa dvije ili četiri trake?

Slušaj druge ili će te vlastiti jezik učiniti gluhim. (Indijska)