Križni put na Marjanu

Split, 11. travnja 2003.

Dana 11. travnja 2013. godine križni put je predvodio splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić. Sudjelovalo je veliko mnoštvo vjernika grada Splita, a križ je na pojedinim postajama nosilo četrnaest vjeroučitelja u pratnji svojih vjeroučenika.

Vrijedno ih je ovdje spomenuti i još jednom iskazati im našu zahvalnost: Ante Majić, Nives Muše, Ivan Kalajžić, Ines Paut, Jerko Stipica, Ivanka Valenta, Stipe Čeko, Snježana Rađa, Tomislav Budić, Dijana Ćubelić, Joško Krokar, Zdravka Buljević, Ivan Šipić i Ljiljana Galić. Nakon demokratskih promjena u Republici Hrvatskoj početkom 90-ih godina obnovljena je tradicionalna pobožnost križnog puta po Marjanu u organizaciji samostana sv. Frane na obali. Križni put se organizira svake godine u petak uoči Cvjetnice.

Pobožnost križnog puta odvijala se u jednom duhovnom i molitvenom ozračju, a kulminirala je koncelebriranim euharistijskim slavljem koje je predvodio nadbiskup Barišić u sjeni marjanske crkvice Gospe od sedam žalosti.

Najveća crkva na svijetu je Notre-Dame de la Paix. Nalazi se u Yamoussoukrou na Obali Bjelokosti. Dovršena je godine 1989.

Pita profesor povijesti Ivicu: ‘Što je bilo nakon Napoleonove smrti?’ ‘Sprovod, profesore.’

Hvalisanje je početak sramote. (Japanska)