Izlet vjeroučitelja laika Splitsko-makarske nadbiskupije

Ugljan-Pašman, 5. srpnja 2008.

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije organizirao je svojim vjeroučiteljima laicima 5. srpnja jednodnevni izlet na otoke Pašman i Ugljan.

Ovakav se izlet krajem školske godine tradicionalno organizira kao nagrada za predani i odgovorni rad vjeroučiteljima članovima Svjedoka, društva svjetovnih vjeroučitelja Splitsko-makarske nadbiskupije.

Cokovac1

U sklopu programa izleta vjeroučitelji, njih oko osamdeset, najprije su na otoku Pašmanu posjetili benediktinski samostan Ćokovac na istoimenom brdu pokraj Tkona. Ondje ih je primio o. Jozo Milanović te ih je upoznao s poviješću samostana, pravilima reda i monaškim svakodnevnim životom. Vjeroučitelji su razgledali zgradu samostanske crkve, koja čuva gotičko drveno raspelo staro šest stoljeća, te lapidarij u kojem su svi izloženi glagoljski zapisi u kamenu originali. Potom je slavljena sv. misa, koju je predslavio o. Jozo Milanović.

Cokovac1

Nakon misnoga slavlja vjeroučitelji su se zaputili na zajednički ručak u Tkonu. Zatim je uslijedio drugi dio programa izleta i obilazak samostana franjevaca trećoredaca na otočiću Školjiću, udaljenom od Preka na otoku Ugljanu samo osamdesetak metara. Franjevci trećoredci na Školjiću su od 1446. godine, a njihov samostan sv. Pavla Pustinjaka je nekoliko puta u prošlosti bio pretvoren u lazaret. Ondje je u prvoj polovini 20. st. djelovala i gimnazija s pravom javnosti, u kojoj su se školovali mnogi redovnici i hrvatski intelektualci. Danas ovaj samostan služi održavanju duhovnih vježbi, školi hrvatskog jezika za djecu iseljenika i odmoru.

Vjeroučitelji su se, obogaćeni duhovnim sadržajima i međusobnim susretom, vratili u Split u kasnim večernjim satima.

Višnja Milanović

Svetiše Wiktrowki, posvećeno Mariji Kraljici Tatra, smješteno na visini 1150 m nekoliko tisuća gorštaka putuje (isključivo pješice) osim na Marijine blagdane i na Pastirisku misu u Božićnoj noći i u Silvestarsku noć.

davidova_zvijezda_vjeronaukU staroj sinagogi, a može biti da je bilo i u crkvi, polovica okupljenih ustade za vrijeme molitve, a druga polovica ostade sjediti. Zbog toga je nastala takva svađa, da se rabin odlučio posavjetovati sa starcem od 98 godina, koji je bio jedan od osnivača sinagoge. Poveo je starcu predstavnike sukobljenih strana. Onaj koji je stajao za vrijeme molitve upita:”Je li običaj stajati tijekom molitve?” Starac odgovori: “Ne, to nije naš običaj.” Onaj čiji su pristaše sjedili reče: “Je li običaj sjediti za vrijeme molitve?” Starac će: “Ne, to nije naš običaj.” Na to se javi rabin: “Molimo Vas, pomozite! Nastao je pravi sukob, svi viču jedni na druge da ustanu ili sjednu…” “E TO JE NAŠ OBIČAJ!” – reče starac.

Ime nije ništa! Što nazivamo ružom to bi slatko mirisalo i s drugim imenom. (Shakespear)