Duhovna obnova za vjeroučitelje laike

Vepric, 16. travnja 2011.

Na duhovnu obnovu za vjeroučitelje laike, koju svake godine u subotu uoči Cvjetnice organizira Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije u nadbiskupijskom marijanskom svetištu u Vepricu, odazvalo se stotinjak vjeroučitelja kojima su se pridružili i članovi splitskog ogranka Hrvatskog katoličkog društva prosvjetnih djelatnika.

Animator duhovne obnove bio je don Tomislav Ćubelić, katedralni župnik sv. Dujma u Splitu.

Duhovna obnova vjeroucitelja Vepric 2011

Nakon pozdravne riječi don Josipa Periša, predstojnika Katehetskog ureda, don Tomislav je okupljenim vjeroučiteljima najprije održao duhovni nagovor stavivši osobiti naglasak na Crkvu i eklezijalnost kateheta i katehistica. Potaknuo je vjeroučitelje na prenošenje iskustva vjere, društvenu i eklezijalnu prepoznatljivost te osoban vjernički stav. „Krist nas treba ovakve kakvi jesmo! Ne bojte se biti malo drugačiji, biti ljudi vjere! Ne bojte se krhkosti i grešnosti, ta Crkva je sagrađena na temelju dvanaest neukih apostola!“, hrabrio je i pozivao nazočne vjeroučitelje don Tomislav.

Nakon kraće stanke uslijedilo je pokorničko bogoslužje i ispit savjesti, te prigoda za sakrament pomirenja kojemu je pristupila većina vjeroučitelja.

Potom je don Tomislav predvodio sv. Misu te u prigodnoj homiliji, oslonivši se na evanđeoski odlomak, evocirajući i živopisno opisujući Isusove posljednje dane zemaljskog života i njegov odnos prema patnji, boli i smrti, sučelio s odnosom današnjeg čovjeka prema tim najtežim i posljednjim trenutcima svog života. Razlika između Njega i nas je što se On ne opire i ne uzmiče patnji, nego joj ide ususret, iako zna da je samo korak do smrti na križu. „S kojim uvjerenjem mi ulazimo u Veliki tjedan?“, upitao je don Tomislav na završetku homilije, pozivajući sve prisutne na promišljanje i osoban odgovor u ovom bremenitom času za svakog od nas pojedinačno i za cijeli narod.

Duhovna obnova vjeroucitelja Vepric 2011a

U poslijepodnevnom dijelu programa, u ugodnom i opuštenom ozračju, vjeroučitelji su zajedno blagovali, a potom su, nakon kraće pauze, obavili pobožnost križnog puta, koji je predvodio don Josip Periš. Tekst križnog puta vjeroučiteljice Marine Šimić pozvao je sve prisutne da se okrijepljeni Kristovom mukom usavršavaju u ljubavi i darivanju u svakodnevnom životu i odgojno-obrazovnom radu.

Sabina Marunčić

Za Isusov ukop Nikodem je donio 100 libara smjese smirne i aloja tj. oko 33 kg što je količina za kraljevski pogreb.

Da žive u današnje vrijeme: Sveti Jure bi se našao na meti društva za zaštitu životinja i vjerojatno dekanoniziran. Homer bi bio suđen zbog klevete i širenja lažnih vijesti. Mojsije bi bio optužen za izazivanje opće opasnosti i remećenja eko-sustava. Aladin bi pokušao protrljati žarulju i ubila bi ga struja. Cezar bi bio svrgnut zbog neodgovorne politike na Rubikonu i osuđen zbog nezakonite kocke. Odisej bi se, nakon povratka kući, suočio s brakorazvodnom parnicom kao odštetom za neredovito ispunjavanje bračnih dužnosti i prijevaru. Kraljević Marko bi dobio trajnu zabranu za jahanje zbog pijanstva, kao i tužbu zbog navođenja životinja na alkoholizam i uništavanje putne infrastrukture. Edip bi pronašao dobrog psihoanalitičara i izbjegao incest. Orfej bi se drogirao i izdavao albume za “Croatia records”. Kaligula bi bio gradonačelnik. Nostradamus bi imao agenciju za proricanje i plaćeni termin na Net-TV. Tesla bi i dalje bio ispred svog vremena.

Tko ni za što na svijetu nije sposoban, taj uvijek ismijava druge. (Madagaskarska poslovica)