Duhovna obnova vjeroučitelja laika 2005.

5. ožujka 2005.

U subotu, 5. ožujka 2005. godine, u svetištu Gospe Lurdske u Vepricu okupilo se oko stotinu vjeroučitelja laika na duhovnu obnovu. Kroz predviđeni program vodio ih je don Darko Matijević, župni vikar u Makarskoj.

Poseban naglasak stavio je na Isusov post i kušnju u pustinji. Kušnja je dio Božjeg plana kako bi se mogao zauzeti slobodan stav prema Ocu. Sotona je jak, ali Krist je jači! Kušnja ostaje realnost do konca svijeta. Ona se ponavlja i na Kalvariji ponudom – ako si Sin Božji, siđi s križa.

Govoreći nadalje o Euharistiji don Darko je naglasio poklonstveni stav čovjeka pred Bogom kao temeljnu stavku za poštivanje čovjeka. U Euharistiji život predajemo Bogu od koga smo ga i primili. Bit Euharistije je Božje darivanje da bismo se mi mogli darivati. Prava žrtva pred Bogom je skrušeni duh. Euharistija nas uči živjeti i slaviti. Ona je vrhunac života pojedinca i Crkve. Nakon duhovnog nagovora uslijedilo je pokorničko bogoslužje te vjeroučiteljima pružena prigoda za sakramenat svete ispovijedi. Zatim je don Darko Matijević predvodio euharistijsko slavlje i održao prigodnu homiliju. Nakon zajedničkog ručka vjeroučitelji su obavili pobožnost križnog puta. Razmišljanja za pojedine postaje pripremilo je i predmolilo četrrnaest vjeroučitelja.

Origen svjedoči da se Baraba zvao Isus. Ime BAR ABA znači sin oca ili na aramejskom sin učitelja.

Nastavnici srednje škole Maroochydore iz Queenslanda u Australiji snimili su na telefonskoj sekretarici ovu poruku: *Lijep pozdrav! Dobili ste automatsku telefonsku sekretaricu Vaše škole. Kako bismo Vas mogli spojiti s odgovarajućim djelatnikom, molimo Vas da pritisnete odgovarajući broj: – ako želite lagati o razlogu izostanka Vašeg djeteta – pritisnite 1; – ako želite objašnjavati zašto Vaše dijete nije napisalo domaću zadaću – pritisnite 2; – ako se želite požaliti na ono što radimo – pritisnite 3; – ako ste nazvali kako biste ispsovali nekog od djelatnika škole – pritisnite 4; – ako želite pitati zašto niste dobili obavijesti koje su već odavno poslane na Vaš mail – pritisnite 5; – ako želite da Vam mi odgojimo Vaše dijete – pritisnite 6; – ako želite nekoga dohvatiti, ošamariti ili udariti – pritisnite 7; – ako želite promijeniti nastavnika treći put ove godine – pritisnite 8; – ako se želite požaliti na autobusni prijevoz – pritisnite 9; – kako biste se požalili na školsku hranu – pritisnite 0. Ako ste sada svjesni da je ovo stvaran svijet i da Vaše dijete mora snositi odgovornost za svoje ponašanje, rad na nastavi i domaću zadaću i da nastavnik nije kriv za njegov nedostatak truda, molimo Vas da poklopite slušalicu. Želimo Vam ugodan dan. Ako ovo sve želite čuti na nekom drugom jeziku, preselite se u zemlju u kojoj se on govori. Hvala Vam na Vašem zanimanju za javno obrazovanje.

Dobar slikar ne daje ime svojoj slici, loš mora. (Poljska)