Duhovna obnova vjeroučitelja laika 2005.

5. ožujka 2005.

U subotu, 5. ožujka 2005. godine, u svetištu Gospe Lurdske u Vepricu okupilo se oko stotinu vjeroučitelja laika na duhovnu obnovu. Kroz predviđeni program vodio ih je don Darko Matijević, župni vikar u Makarskoj.

Poseban naglasak stavio je na Isusov post i kušnju u pustinji. Kušnja je dio Božjeg plana kako bi se mogao zauzeti slobodan stav prema Ocu. Sotona je jak, ali Krist je jači! Kušnja ostaje realnost do konca svijeta. Ona se ponavlja i na Kalvariji ponudom – ako si Sin Božji, siđi s križa.

Govoreći nadalje o Euharistiji don Darko je naglasio poklonstveni stav čovjeka pred Bogom kao temeljnu stavku za poštivanje čovjeka. U Euharistiji život predajemo Bogu od koga smo ga i primili. Bit Euharistije je Božje darivanje da bismo se mi mogli darivati. Prava žrtva pred Bogom je skrušeni duh. Euharistija nas uči živjeti i slaviti. Ona je vrhunac života pojedinca i Crkve. Nakon duhovnog nagovora uslijedilo je pokorničko bogoslužje te vjeroučiteljima pružena prigoda za sakramenat svete ispovijedi. Zatim je don Darko Matijević predvodio euharistijsko slavlje i održao prigodnu homiliju. Nakon zajedničkog ručka vjeroučitelji su obavili pobožnost križnog puta. Razmišljanja za pojedine postaje pripremilo je i predmolilo četrrnaest vjeroučitelja.

Prvi Martirologij (popis svetaca Crkve) objavljen je 1584. na zahtjev pape Grgura 13.

Umre muž. Nakon nekoliko mjeseci umre i žena i dolazi u raj. Čim je ugledala muža potrči k njemu: – Ljubavi, opet smo zajedno! – NE! Jasno je bilo rečeno: “Dok vas smrt ne rastavi”! na to će muž

Ako hoćeš nešto reći, prvo provjeri tko će te slušati. (Gruzijska poslovica)