Duhovna obnova vjeroučitelja laika 2005.

5. ožujka 2005.

U subotu, 5. ožujka 2005. godine, u svetištu Gospe Lurdske u Vepricu okupilo se oko stotinu vjeroučitelja laika na duhovnu obnovu. Kroz predviđeni program vodio ih je don Darko Matijević, župni vikar u Makarskoj.

Poseban naglasak stavio je na Isusov post i kušnju u pustinji. Kušnja je dio Božjeg plana kako bi se mogao zauzeti slobodan stav prema Ocu. Sotona je jak, ali Krist je jači! Kušnja ostaje realnost do konca svijeta. Ona se ponavlja i na Kalvariji ponudom – ako si Sin Božji, siđi s križa.

Govoreći nadalje o Euharistiji don Darko je naglasio poklonstveni stav čovjeka pred Bogom kao temeljnu stavku za poštivanje čovjeka. U Euharistiji život predajemo Bogu od koga smo ga i primili. Bit Euharistije je Božje darivanje da bismo se mi mogli darivati. Prava žrtva pred Bogom je skrušeni duh. Euharistija nas uči živjeti i slaviti. Ona je vrhunac života pojedinca i Crkve. Nakon duhovnog nagovora uslijedilo je pokorničko bogoslužje te vjeroučiteljima pružena prigoda za sakramenat svete ispovijedi. Zatim je don Darko Matijević predvodio euharistijsko slavlje i održao prigodnu homiliju. Nakon zajedničkog ručka vjeroučitelji su obavili pobožnost križnog puta. Razmišljanja za pojedine postaje pripremilo je i predmolilo četrrnaest vjeroučitelja.

Nostradamusova proročanstva odmah nakon izdavanja 1555. godine ocijenjena su kao “užasna zloporaba ljudske lakovjernosti” i već 1558. u Parizu je izašla knjiga koja pobija istinitost njegovih proročanstava.

Na sprovodu dvojica poznanika komentiraju o pokojniku: – Duhan, alkohol i žena su ga došli glave? – Kako, pa bio je svećenik? – Pregazio ga je kamion tvornice duhana koji je vozila pijana žena.

Vreća škrtca nema vrha, a vreća rasipnika nema dna. (Rumunjska poslovica)