Zašto ljudi viču kad su ljuti? Novo!

vikanje-ilustracija-poucna-pricaHinduistički učitelj naišao je na obitelj čiji su članovi ljutito vikali jedni na druge.

Nasmiješio se i upitao svoje učenike:

„Zašto ljudi viču jedni na druge kad su ljuti?“

Učenici su razmišljali neko vrijeme. Jedan reče:

„Vičemo zato što gubimo svoj mir.“

„Ali, zašto treba vikati kad je drugi pored vas?! “ upita učitelj.

Učenici su dali još nekoliko odgovora, ali učitelj ni jednim nije bio zadovoljan.

Napokon im je objasnio: „Kada su ljudi ljuti, njihova srca se jako udalje. Kako bi pokrili tu udaljenost moraju vikati da bi se čuli. Što su ljući, to jače viču.

Kad se ljudi vole ne viču jedno na drugo, govore nježno, jer njihova su srca blizu. Razlika između njih ne postoji ili je jako mala…“

Učitelj je nastavio:

„Kad se vole još više, što se događa? Šapuću, i još se više međusobno približe. Na kraju ne trebaju više niti šaputati, samo se gledaju.“

„Dakle, kada se svađate, ne dopustite da se vaša srca udalje. Ne izgovarajte riječi koje vas međusobno sve više udaljavaju, jer će doći dan kad će udaljenost postati tako velika da nećete naći put kojim ćete se vratiti.“

hinduistička priča

Ažurirano: 04. 12. 2019.

Vrana - poučna priča o poštivanju roditelja

Starac je sjedio u dvorištu svoje kuće zajedno sa sinom koji je upravo diplomirao na uglednom sveučilištu. Iznenada, vrana sleti na zid. Otac upita sina: “Što je ono?”

Zaboravljeni križ - Prosenjak

U posljednje vrijeme ocu su poslovi išli loše. Kod kuće se stalno svađao s mamom. Zato se njihov dječak najradije skitao.

Prvi Martirologij (popis svetaca Crkve) objavljen je 1584. na zahtjev pape Grgura 13.

Vjernik priđe jednom svećeniku i upita: “Tražim savršenu župu u koju bi se mogao uključiti. Koju biste mi preporučili?” Svećenik ga tužno pogleda i reče: “To će biti teško. Jer kad se vi u nju uključite, prestati će biti savršena”.

Zrno pijeska u oku može sakriti cijelu planinu! (Japanska poslovica )