Osmi razred

ALKOHOL (zadatci za grupni rad)

KOŠARKA

Dva mjeseca treniraš za turnir u košarci. Jako si uzbuđen. Igraš na svojoj omiljenoj poziciji i misliš da ti dobro ide. Ali, dva dana prije turnira, uhvati te jaka prehlada. Roditelji kažu da moraš ostati kod kuće i mirovati, ali ako propustiš zadnji trening, trener kaže da ne možeš igrati. Što možeš učiniti?

PIĆE U PARKU

Tvoj najbolji prijatelj je odlučio provoditi više vremena s grupom koja je u školi poznata po konzumiranju alkohola. Prijatelj te zove da im se pridružiš poslije škole u parku i piješ s njima. Što ćeš reći prijatelju o sastajanju poslije škole, o grupi s kojom se namjerava sastati i o njihovom uživanju alkohola? Hoćeš li im se pridružiti?

ŠKOLSKI ŠPORTOVI

Upotreba alkohola i droge naravno, zabranjena je u tvom timu i ti se s tim slažeš. Dva najbolja igrača počela su tebi i drugima pričati o tome kako piju prije utakmice i tvrditi da su im rezultati bolji zbog alkohola. Ti i ostali koji ne piju morate odlučiti kako se postaviti - u pitanju je prijateljevo zdravlje i uspjeh vašeg tima.

IVAN

Ivan je novi učenik u školi. Na putu kući Ivan razgovara s Markom i Hrvojem, najpopularnijim dječacima u školi. Oni ga pozivaju Marku na votku koju Markov otac ima u kućnom baru. Uvjeravaju ga da nitko neće saznati i da će im biti zabavno. Što Ivan može učiniti?

TINOVA DILEMA

Tin izlazi u kafić s prijateljima. To je mjesto gdje se okupljaju i zabavljaju mladi. Petnaest mu je godina i misli da je "štos" ići u kafić. Njegovi prijatelji naručuju pivo i piju ga. Tin zna da je to loše, ali ne želi da ga prijatelji isključe iz društva.

Prema Talmudu Jeruzalemu je Bog dao devet desetina sve zemaljske ljepote, ali i devet desetina sve patnje i boli.

Župnik je ispred kipa sv. Nikole pronašao pismo: “Dragi sv. Nikola daj mi 200 kuna.” U pismo je stavio 100 kuna i odnio dječaku koji je pismo napisao. Sutradan je pronašao poruku: “Hvala ti sv. Nikola, ali drugi put ne šalji preko župnika – pola je za poštarinu uzeo.”

Zrno pijeska u oku može sakriti cijelu planinu! (Japanska poslovica )