Svjetlopisom k Riječi

Slika govori tisuću riječi!

Dragi vjeroučitelji,

u nastavi vjeronauka, kao i u župnoj katehezi, preporučuje se u svrhu učenja i poučavanja u vjeri korištenje vizualnim medijima. Jedan je takav medij i umjetnička fotografija. Nju se može koristiti kao samostalan materijal za rad, za meditaciju, motivaciju, aktualizaciju, ali i za izradu PowerPoint prezentacija, kratkih filmova i drugih sredstava za rad.

Papa Franjo u Direktoriju za katehezu apelira da se evangelizacija sve više ispreplete kulturom i umjetnošću. Današnji učenici djeca su vizualizacije, oni razumiju govor slike, ona na njih ima veliki utjecaj, nerijetko veći od pisane riječi.

Kako bismo osnažili vašu medijsku kompetenciju, dragi vjeroučitelji i katehete, stavljamo vam na raspolaganje jedan dio umjetničkih fotografija fra Ante Vučkovića i Karin Grenc. One su dar vama, dragi vjeroučitelji, kako biste svoju nastavu oplemenili fotogovorom i vizualnom umjetnošću, njome potaknuli maštu, pokrenuli nutarnju zornost i pokazali djeci putove preko kojih se u svakodnevici Bog objavljuje.

Metode fotogovora razlikuju se prema vrsti fotografija i ciljanoj grupi, sadržaju koji se obrađuje i sl. Jedan od jednostavnijih modela za strukturirani proces percepcije sastoji se od pet faza rada s fotografijom (Günter Lange, 1998., 155f.):

  1. faza: Što vidim? – spontana razmjena prvih dojmova.
  2. faza: Kako je organiziran prostor slike? – sustavno sagledavanje formata i oblika; proporcije, kontrasti, perspektiva; svjetlo i sjena; smjerovi kretanja i pogleda; prvi plan, sredina, pozadina; govor tijela, geste, izrazi lica, govor odjeće ljudi itd. Ovdje dominira vanjska koncentracija gledatelja.
  3. faza: Što pokreće sliku u meni? – komunikacija osjećaja i asocijacija; unutarnja koncentracija!
  4. faza: Što slika znači? – tema slike; odnos prema tekstovima; razrada verbalno/vizualno tradicionalne, biblijske teme; povijesna epoha na koju slika upućuje; funkcija slike (zamjena za propovijed, liturgijski prikaz, posvetna slika); vanjska koncentracija!
  5. faza: Što mi slika znači? – Vidim li sebe u slici i temi slike? Odazivam li se na njezin apel? Unutarnja koncentracija, mašta i unutarnja komunikacija sa slikom.

Na kraju može uslijediti razmjena doživljaja, povezivanje s temom nastavnog sata ili katehetske jedinice. 

razne slike 1 12 20220929 1073739798

FOTOGRAFIJE
Fra Ante Vučkovića

1664479423751

SLIKORISI
Karin Grenc

1664479423751

FOTOGRAFIJE
Ivane Grabić

1664479423751

FOTOGRAFIJE
Josipa Bosnića

 

 

Zanimljivosti

Indijski babe imaju razne vrste zavjeta. Npr. stojeći baba nije sjeo 12 godina, ili baba s jednom rukom u zraku, koji stoji na jednoj nozi, oni koji se zavjetuju na šutnju, strogi vegetarijanci koji jedu samo otpadnute plodove ili oni koji godinama ništa ne stave u usta, babe koji nacrtaju krug u šumi ili u planini i ne miču se iz tog kruga.

Humor

Srećom mi otac nije živio u Isusovo vrijeme. On je liječnik pa bi bio ostao bez posla.

Poslovice

Nije sretan onaj tko ima ono što želi, već onaj koji ne želi ono što nema. (Latinska)