Vjeronauk u službi cjelovitog odgoja

Dragi učenici, poštovani roditelji, cijenjeni učitelji i vjeroučitelji!

Školsko zvono ponovno najavljuje otvaranje naših škola, unošenje živosti na naše ulice, trgove, parkove… Svi putovi vode k školi koja se voli i ne voli, kojoj se radujemo i ne radujemo, jer dok smo s jedne strane čekali da zvono označi njen kraj, evo sada nestrpljivo čekamo da ono najavi novi početak da se ponovno susretnemo. U školu uvijek idemo s nekim i nismo sami u klupi. I ja vas, dragi učenici, želim pozdraviti, susresti i sjesti s vama u klupu.

Škola nas uči živjeti zajedno, pomagati, opraštati, dijeliti. Škola nas osposobljava za život, čini nas rasti u znanju i mudrosti, spoznaji sebe i drugih u svijetu koji je naš zajednički dom. U školi stječemo mudrost koja je upisana u stvorenom svijetu i u našim srcima kako bismo mogli u ovom vremenu i prostoru zajedno graditi humanije društvo i svijet, te odlučniji i svjesniji kročiti u bolju budućnot. U školi učimo o našim korijenima kulture, ali i o našim korijenima – izvorima vjere.

U tom smislu pozdravljam najprije vas, poštovani roditelji, koji ste prvi, te time presudni odgojitelji, jer vaša je obitelj izvor i nezamjenjiva škola života. Stoga je razumljivo da ćete u ovim izazovnim vremenima s još većom pažnjom biti uz svoju djecu i pratiti njihov intelektualni i duhovni rast. Kao prvi i nezamjenjivi učitelji i roditelji sigurno je da ćete biti više prisutni i aktivnije uključeni u život i rad, kako vaše djece, tako i škole u cjelini. To ćete najbolje ostvariti ako budete prednjačili i svjedočili svojim roditeljskim, ljudskim i vjerničkim primjerom, molitvom i aktivnim sudjelovanjem u svojoj župnoj zajednici.

Cijenjeni ravnatelji i učitelji, obraćam se i svima vama jer ste i sami svjesni da se vaša uloga prepoznaje više kao poziv nego kao zanimanje.Vašoj brizi i odgovornosti povjerene su generacije mladih, povjerena vam je naša nada i budućnost. Dok vam zahvaljujem na vašem dosadašnjem radu koji, na žalost, često nije dovoljno vrednovan, potičem vas na ustrajnost da se ne umorite činiti dobro i da sami pokušate uspostaviti još veću i bolju suradnju s prvim učiteljima i odgojiteljima, s roditeljima.

Pozdrav i svima vama, dragi vjeroučitelji. Mandatom Crkve, a u snazi svoga krštenja, pozvani ste i poslani od svoje, naše splitsko-makarske Crkve, da budete prisutni u školi za cjelovit odgoj naše mladeži. Sigurno ste sudjelovali na Katehetskim ljetnim školama u Splitu, koje će se ubuduće redovito održavati u našoj sredini, pa vjerujem da će i ovogodišnje KLJŠ biti novi impuls i osvježenje da s novim zanosom budete dostojni i dosljedni povjerenog vam poslanja.

Pozdrav i vama, braćo svećenici, sa željom da ova nova školska i vjeronaučna godina unese novo ozračje i nove aktivnosti, kako unutar same župe, tako i na polju župne kateheze. Posebnu zahvalnost izražavam svima onima koji vam pomažu na tom zahtjevnom polju evangelizacije. U našoj nadbiskupiji kroz narednu godinu bit će stavljen naglasak upravo na župu – izvor života, pa se nadam da ćete svi pridonijeti da naše župne zajednice, zahvaljujući i vašem radu budu prožete i nadahnute novim životom da bi ga mogli crpsti i na njemu se nadahnjivati svi koji se u njima okupljaju.

Nadam se da će i slijedeća godina uroditi mnogim plodovima zajedničkih inicijativa nadbiskupije i škola, kao što je i ova urodila jednim vrijednim zbornikom (u pripremi) dječjih likovnih i literarnih radova na temu Obitelj izvor života.

Zazivajući Božji blagoslov na sve vas, dragi mladi prijatelji, dragi roditelji, poštovani ravnatelji, učitelji i vjeroučitelji, želim svima blagoslovljenu i uspješnu 2001/02 školsku godinu.

U Splitu, 1. rujna 2001.

Mons. Marin Barišić
splitsko-makarski nadbiskup

U hramu Kalbher u Ujainu (Indija) postoji kip Shive koji pije alkohol.Tisuće Hindusa koji inače ne smiju piti alkohol svakodnevno hodočaste noseći sa sobom boce viskija koje upravitelji hrama daju Aghorima.

Nakon što je protumačio važnost pokajanja kao preduvjet za dobru ispovijed vjeroučitelj pita: “Što trebamo učiniti da bi nam Bog oprostio grijehe u sakramentu ispovijedi?” Ivica: “Sagriješiti!”

Živi s ljudima kao da te Bog gleda, a govori s Bogom kao da te ljudi slušaju. (Seneka)