Misa za srednjoškolce grada Splita i okolice

Split, 26. rujna 2008.

Povodom početka nove školske godine, splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić predvodio je, u petak 26. rujna u crkvi Gospe od Zdravlja u Splitu, koncelebrirano misno slavlje za sve srednjoškolce grada Splita i okolice.

Brojna mladež, neki od njih i sa školskim torbama na leđima nakon šestoga školskog sata, ispunila je prostranu lađu crkve da bi zajedno sa svojim nadbiskupom zazvali Božju pomoć i blagoslov za uspješnu novu školsku godinu. Zajedno s njima i njihovim vjeroučiteljima u misnom su slavlju sudjelovali brojni nastavnici iz drugih nastavnih predmeta te djelatnici škola.

Misa biskup srednjoskolci 2008b

Nakon pozdrava dobrodošlice župnika fra Pavla Vučkovića, nadbiskup Barišić je obrativši se srednjoškolcima u uvodnom dijelu mise naglasio važnost zajedničke molitve upućene Gospodinu koji je naš početak i kraj, početak dovršenja svake naše aktivnosti. U svojoj je propovijedi nadbiskup govorio o vremenu i Gospodaru vremena naglasivši da je vrijeme Božje djelo koje služi kao okvir jednoj povijesti koja se tiče nas. Vrijeme je mjera zemaljskoga trajanja, onakvog kakvo nam se konkretno ukazuje: najprije kozmičko trajanje komu je žarišna točka nadolazak čovjeka, potom povijesno trajanje kojemu daju ritam pokoljenja, u kojemu čovječanstvo korača prema svom cilju. U odnosu na oba ova trajanja Bog ostaje transcendentan. Čovjek živi u vremenu, Bog u vječnosti. No s Isusom Kristom dolazi „punina vremena“, istaknuo je nadbiskup te potaknuo srednjoškolce da shvaćaju svoje vrijeme kao „kairos“, mogućnost i prigodu za ispunjanjem svoga života tom Puninom i Smislom.

Podsjetivši na jednu izrazito duboku i lijepu misao Dostojevskoga koji reče: Kad bi me netko i uspio uvjeriti da je Krist van istine, ja bih radije ostao uz Krista nego uz istinu, nadbiskup je pozvao mladež da se ne boje stati i ostati uz Krista jer je on prava Istina te ih je u duhu sv. Augustina ohrabrio potaknuvši: „Ako hoćete ostati mladi, a to svi želimo, tražite Krista! I ne bojte se zdravo živjeti svoju mladost i svjedočiti svoju vjeru!“ Na kraju propovijedi mons. Barišić je progovorio o važnosti zajedništva i razgovora te darovanoga vremena za druge bez kojega se ne može drugoga upoznati, pa tako ni Krista. „Postavite prioritete u svomu životu i nađite vremena za njih. Nađite vremena za Krista i čitajte njegova ljubavna pisma koja nam je uputio u Svetomu pismu. Neka ova Punina i Istina ispuni ovu školsku godinu, da bismo svi zajedno rasli u milosti i mudrosti“, poručio je nadbiskup Barišić na kraju svoje propovijedi.

Molitvu vjernika i prinos darova pripremili su učenici splitske Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić“, a na kraju mise, koju je svojim pjevanjem uzveličao vokalno-instrumentalni sastav „Abba“ sa splitskog Poljuda, riječ zahvale nadbiskupu, svećenicima koncelebrantima, nastavnicima, domaćinima župe Gospe od zdravlja te naravno svim srednjoškolcima, uputio je predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije mr. don Josip Periš. Nakon mise školarci su sa svojim vjeroučiteljima i nadbiskupom ostali u kratkom druženju ispred crkve.

Silvana Burilović

Židovi su Pilata tužili caru zato što je postavio zlatne grbove carstva na svoju palaču u Jeruzalemu što je vrijeđalo njihove vjerske osjećaje i Tiberije je naredio da se grbovi premjeste u Cezareju u kojoj je bilo glavno upraviteljevo sjedište.

“Bože, daj mi mudrost da razumijem svoga šefa! Daj mi ljubavi da mu oprostim! Daj mi strpljenja da razumijem njegova djela! Ali dragi Bože nemoj mi dati snagu, jer ako mi daš snagu RAZBIT ĆU MU GLAVU!!!”

Živi s ljudima kao da te Bog gleda, a govori s Bogom kao da te ljudi slušaju. (Seneka)